Dworczyk: Tymczasowy rurociąg budowało ponad 500 osób

Po awarii sprzed półtora tygodnia działa już zbudowany przez rząd tymczasowy przepływ nieczystości do oczyszczalni „Czajka”. – Po 10 dniach bardzo ciężkiej pracy rurociąg ruszył. Projekt był realizowany nawet nie w formule „zaprojektuj i buduj”, tylko „projektuj i buduj” – poinformował na konferencji szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk: Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy ws. odprowadzania ścieków

– Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy wobec awaryjnego rozwiązania problemu odprowadzania ścieków do Wisły – stwierdził na antenie Polsat...

zobacz więcej

W budowę alternatywnego rurociągu było zaangażowanych ponad 500 osób. Szef KPRM powiedział, że przy budowie wykorzystano 172 pontony, 2,2 tys. metrów rur, którymi pompowane są teraz ścieki i 10 pomp.

Inwestycja ma w tej chwili 60 proc. sprawności, co oznacza, że część ścieków nadal jeszcze wpada do Wisły. Minister Dworczyk zapewniał, że z biegiem czasu będzie ich jednak coraz mniej. – Będziemy sukcesywnie wydajność zwiększać tak, żeby w tym tygodniu osiągnąć 100 proc. – zadeklarował. Polityk zakłada, że stanie się to już w piątek.

Na konferencji prasowej szef KPRM podkreślił, że zgodnie z deklaracjami miasta z niedzieli rząd jest gotowy, aby utrzymywać obecne rozwiązanie przez kolejne dwa miesiące.

– Mamy nadzieję, że władzom miejskim uda się w ciągu tych dwóch miesięcy rozwiązać ten problem, zorganizować alternatywne rozwiązanie – powiedział.


Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło 27 sierpnia. W efekcie nieczystości zaczęto zrzucać do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, ulokowanego na moście pontonowym na Wiśle.

źródło:
Zobacz więcej