RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Papieska pielgrzymka na Mauritius. We mszy świętej uczestniczyło około 100 tys. ludzi

We mszy uczestniczyło około 100 tys. osób (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

Około 100 tysięcy osób uczestniczyło w mszy świętej, jaką odprawił papież Franciszek w poniedziałek na Mauritiusie. Msza odbyła się przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju. W tym samym miejscu w 1989 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Papież na Madagaskarze: Chrześcijanin nie może być obojętny na zło i nędzę

Około miliona osób wzięło udział w mszy, jaką papież Franciszek odprawił w stolicy Madagaskaru, Antananarywie. W jednym z najbiedniejszych krajów...

zobacz więcej

Podczas mszy w stolicy kraju, Port Louis, Franciszek przywołał postać błogosławionego ojca Jakuba Lavala, żyjącego w XIX wieku francuskiego zakonnika i misjonarza, który pomagał miejscowej ludności i wprowadził msze dla czarnoskórych wiernych.

Papież nazwał go „apostołem jedności mieszkańców wysp Mauritius” i podkreślił, że „umiłowanie Chrystusa i ubogich naznaczało jego życie tak bardzo, że uchroniło go przed iluzją pełnienia ewangelizacji na odległość i wyjałowionej”.

– Zakonnik nauczył się języka dopiero co wyzwolonych niewolników i głosił im w sposób prosty Dobrą Nowinę o zbawieniu. Potrafił gromadzić wiernych i kształtował ich do podejmowania misji i zakładania małych wspólnot chrześcijańskich w pobliskich dzielnicach, miasteczkach i wioskach, małych wspólnot, z których wiele stało się zaczątkiem obecnych parafii – mówił papież.

Papież Franciszek był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie

Papież Franciszek spóźnił się na południową modlitwę Anioł Pański w niedzielę, ponieważ - jak wyjaśnił wiernym - był przez 25 minut zablokowany w...

zobacz więcej

Franciszek podkreślał, że należy zachować „dynamizm misyjny”, ponieważ „może się zdarzyć, iż jako Kościół Chrystusowy popadniemy w pokusę zatracenia entuzjazmu ewangelizacyjnego”.

Papież zauważył, że mimo wzrostu gospodarczego na Mauritiusie w ostatnich dziesięcioleciach, najbardziej cierpią tam ludzie młodzi z powodu bezrobocia. – Ta niepewna przyszłość spycha ich na ubocze i zmusza do wyobrażania sobie życia na marginesie społeczeństwa, zostawiając ich bezbronnymi i niemal bez punktów odniesienia w obliczu nowych form niewolnictwa XXI wieku – dodał.


– Nie pozbawiajmy się młodzieńczego oblicza Kościoła i społeczeństwa; nie pozwólmy handlarzom śmierci, by ukradli podstawy tej ziemi – apelował papież.

Skrzynka wina dla strażaków. Franciszek podziękował za uwolnienie z windy

Papież Franciszek wysłał skrzynkę wina watykańskim strażakom w podziękowaniu za uwolnienie go w niedzielę z windy. Ojciec Święty niefortunnie...

zobacz więcej

Ojciec Św. przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Wyobcowane jest społeczeństwo, które poprzez formy społecznej organizacji, produkcji i konsumpcji utrudnia zarówno realizację tego daru, jak budowanie międzyludzkiej solidarności”.

Papież ostrzegł również wierzących: „Kiedy słyszymy groźną prognozę »jest nas coraz mniej«, powinniśmy najpierw martwić się nie o zmniejszenie tej czy innej formy konsekracji w Kościele, ale o brak mężczyzn i kobiet, którzy chcą przeżywać szczęście na drogach świętości”.

We mszy świętej z papieżem Franciszkiem uczestniczyło około 100 tys. osób; Mauritius liczy nieco ponad 1,3 mln mieszkańców.

Wizyta Franciszka potrwa do wieczora. Następnie papież wróci na Madagaskar, skąd we wtorek odleci do Rzymu.

źródło:

Zobacz więcej