RAPORT

Pogarda

Sąd: Czuchnowski winny. Dziennikarz „GW” znieważył żołnierza

Wojciech Czuchnowski (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
Wojciech Czuchnowski (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski został uznany przez sąd winnym znieważenia żołnierza Żandarmerii Wojskowej – ustalił portal tvp.info. Chodzi o wydarzenia z marca 2017 r. Dziennikarz nie ustąpił pierwszeństwa kolumnie MON, bo, jak relacjonowała „Wyborcza”, „uznał, że przekraczają swoje uprawnienia”. Potem obraził żandarma.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”: Nie należą nam się reparacje wojenne. To idiotyzm

– Należy to nazwać schizofrenią. To jest moim zdaniem skrajny idiotyzm, który uprawia w stosunkach z Niemcami rząd PiS-u od czterech lat twierdząc,...

zobacz więcej

W grudniu 2017 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa akt oskarżenia przeciwko Czuchnowskiemu. Dziennikarz został oskarżony o znieważenie 31 marca 2017 r. „gestem uznanym powszechnie za obelżywy” żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych.

Jak ustalił portal tvp.info, 27 br. czerwca mokotowski sąd rejonowy uznał dziennikarza za winnego zarzucanego mu czynu. Jednak warunkowo umorzył postępowanie karne na okres próby 2 lat. Ponadto sąd orzekł zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonego żołnierza w kwocie 1 tys. zł. Kosztami postępowania obciążono oskarżonego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wojciech Czuchnowski jadąc samochodem zatrzymał się na czerwonym świetle na skrzyżowaniu przy placu Unii Lubelskiej. „Widział kolumnę MON w lusterku wstecznym, jak jadąc ulicą, spychała inne auta. Ponieważ nie były to pojazdy ratujące życie lub jadące z interwencją, nasz dziennikarz uznał, że przekraczają swoje uprawnienia, i nie przepuścił rządowych samochodów, zwłaszcza że wymagałoby to wjechania na przejście dla pieszych” – relacjonowała wtedy „GW”.

– Nie rozmawiam z przedstawicielami reżimowej telewizji – powiedział nam Czuchnowski, pytany o komentarz do sprawy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej