RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Piloci uziemili większość samolotów. Pierwszy taki strajk w historii British Airways

Stowarzyszenie Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych poinformowało, że strajk jest wynikiem niezadowolenia pilotów z warunków płacowych(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Stowarzyszenie Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych poinformowało, że strajk jest wynikiem niezadowolenia pilotów z warunków płacowych(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Piloci British Airways rozpoczęli w poniedziałek 48-godzinny strajk, uziemiając większość samolotów tej linii i komplikując plany podróży tysiącom osób – poinformowała agencja Reutera. To pierwszy w historii strajk pilotów brytyjskiego przewoźnika.

Kolejny strajk personelu naziemnego KLM w Holandii

Personel naziemny holenderskich linii lotniczych KLM w niedzielę po raz kolejny zamierza strajkować w sporze z pracodawcą o wyższe wynagrodzenia i...

zobacz więcej

Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) poinformowało, że strajk jest wynikiem niezadowolenia pilotów z warunków płacowych. Władze linii oświadczyły, że strajk jest nieuzasadniony, bowiem „oferta płacowa firmy jest uczciwa”.

Balpa poinformowała, że piloci British Airways zamierzają w tym miesiącu strajkować jeszcze raz – 27 września. – Ten strajk będzie kosztował firmę znacznie więcej niż inwestycja potrzebna do rozwiązania tego sporu - ocenił sekretarz generalny Balpa Brian Strutton. - Czas, aby władze firmy wróciły do stołu negocjacyjnego i złożyły poważną ofertę, która zakończy konflikt – dodał.

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) bada sprawę rzetelnego informowania pasażerów o problemach. Regulator przypomniał władzom British Airways o prawach klientów, podkreślając, że podczas strajków linie powinny zaoferować pasażerom zwrot kosztów za odwołane loty, alternatywne połączenia na porównywalnych warunkach lub nowy lot w późniejszym terminie.

British Airways pod koniec sierpnia informowały, że wprowadzane będą zmiany do rozkładu lotów. „Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by zrealizować transport tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe” – napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że „jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż”. Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany był też leasing samolotów i załóg innych linii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej