RAPORT

Pogarda

Poseł PO umieścił grafikę, przypominającą nazistowski plakat. Oskarżono dziennikarza TVP, który to zauważył

Mimo, że grafika wstawiona przez Gawłowskiego budzi jasne skojarzenia z nazistowskimi plakatami, a Gmyz jedynie zwrócił na ten fakt uwagę, zdaniem OMZRIK, to Gmyz propaguje nazizm (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki; Twitter/Stanisław Gawłowski; Twitter/Cezary „Trotyl” Gmyz)
Mimo, że grafika wstawiona przez Gawłowskiego budzi jasne skojarzenia z nazistowskimi plakatami, a Gmyz jedynie zwrócił na ten fakt uwagę, zdaniem OMZRIK, to Gmyz propaguje nazizm (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki; Twitter/Stanisław Gawłowski; Twitter/Cezary „Trotyl” Gmyz)

Najnowsze

Popularne

Stanisław Gawłowski, poseł PO, oskarżony w aferze korupcyjnej, zamieścił na Twitterze grafikę, na której PiS został porównany do kleszcza. Krytykowany był za to przez dziennikarzy, m.in. przez Cezarego Gmyza, który przypomniał, że takiej samej retoryki używali Niemcy wobec Żydów. Co zrobił Radosław Sikorski, a za nim lewicowy „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”? Oskarżyli o szerzenie nazistowskiej propagandy dziennikarza TVP.

Politycy PiS przedstawieni na nazistowskim plakacie. Grafikę opublikował poseł PO

Poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Furgo opublikował na swoim koncie w serwisie Twitter grafikę z wizerunkami polityków partii Prawo i...

zobacz więcej

„Ku*wizja trzyma standardy” – napisał na Twitterze Radosław Sikorski, odnosząc się do wpisu Gmyza. „Korespondent TVP Cezary G. znajdując się w Berlinie zamieszczał nazistowską propagandę w sieci” – napisano później na Twitterze OMZRIK. Chodzi o odpowiedź Cezarego Gmyza na grafikę zamieszczoną przez posła PO Stanisława Gawłowskiego. 6 sierpnia wstawił on na Twitterze ilustrację, która przywołuje najgorsze skojarzenia. Widać na niej kontur granic Polski z orłem i atakującym go kleszczem, na którym zamieszczono logo PiS. Polityk zdążył usunąć wpis, ale jego screeny krążą po sieci.

Zamieszczoną przez Gawłowskiego grafikę skrytykowali internauci, którzy zwracają uwagę, że powiązanie przeciwnika z insektami nasuwa skojarzenia z antysemickimi plakatami propagandowymi powstałymi w III Rzeszy. Ich celem była dehumanizacja znienawidzonej mniejszości narodowej. Również Cezary Gmyz postanowił wyrazić swoje zdanie na ten temat, publikując na swoim Twitterze jeden z takich plakatów. Opatrzył go dopiskiem: „Z dedykacją dla Stanisława Gawłowskiego”, oznaczając polityka.

Mimo, że grafika wstawiona przez Gawłowskiego budzi jasne skojarzenia z nazistowskimi plakatami, a Gmyz jedynie zwrócił na ten fakt uwagę, zdaniem OMZRIK to Gmyz propaguje nazizm.

OMZRIK deklaruje, że zawiadomi w tej sprawie niemieckie organy ścigania, „czyli niemiecką policję oraz niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji”. Do wpisu ośrodka na ten temat odniósł się na Facebooku sam Gmyz. Korespondent TVP napisał: „Ja zawiadamiam mojego adwokata. Nawiązkę przeznaczę na TSKŻ dranie”. „szanowny Panie Gmyz nie jesteśmy od tego by badać i ustalać z jakich powodów zamieszczał Pan nazistowską propagandę. Wyjaśni to prokuratura i niezawisły sąd” – odpisał facebookowy profil OMZRIK.

„Tym razem nie będę się obcyndalał. Składam zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa zniesławienia przez Jana Pińskiego, Radosława Sikorskiego i Ośrodek Monitorowania. – napisał później na Twitterze korespondent TVP.

Wpis OMZRIK wywołał zdecydowane reakcje wśród internautów. „Gawłowskiego zgłosiliście?”, „Czemu klamiecie i manipulujecie?”, „Nie wiem czy wy udajecie głupich czy nimi jesteście” – to jedne z lżejszych wpisów na Twitterze.

Swój protest wyraziło również Forum Żydów Polskich. „Cezary Gmyz wskazuje, skąd czerpane są wzorce do plakatu antypisowskiego, który zamieścił polityk PO - Gawłowski. Chodzi o odhumanizowanie przeciwnika politycznego. Tymczasem »fejk-niusy« robią z Gmyza .... antysemitę. Duch Goebbelsa wiecznie żywy” – napisano na twitterowym koncie forum.

To nie pierwszy raz, kiedy działanie OMZRIK budzi uzasadnione wątpliwości. Sam założyciel ośrodka Rafał Gaweł został skazany za oszustwa na szkodę banku, przedsiębiorców i fundacji oraz próbę udaremnienia egzekucji wierzytelności. Najpierw sąd wymierzył mu cztery lata więzienia, jednak sąd apelacyjny obniżył karę do dwóch lat.

Gaweł, po tym jak został skazany, uciekł do Norwegii, gdzie wystąpił o azyl polityczny. Założyciel OMZRIK skarżył się m.in. na to, że jest prześladowany przez polskie władze ze względu na swoją orientację seksualną i przynależność do społeczności LGBT .

To również nie pierwsza grafika nawiązująca do faszyzmu, rozpowszechniana przez polityków opozycji. Adam Struzik, wiceprezes PSL, w marcu br. udostępnił zdjęcie porównujące Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej