RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje ceniony kompozytor i dyrygent. „To wielka strata dla polskiej kultury”

Prof. Zdzisław Szostak tworzył m.in. muzykę filmową (fot. Filharmonia Łódzka/Dariusz Kulesza)

W wieku 89 lat zmarł kompozytor, dyrygent i twórca muzyki filmowej oraz pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Zdzisław Szostak. – To wielka strata dla polskiej kultury i dla Łodzi – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

Nie żyje Jan Kulma. Artysta miał 97 lat

Zmarł Jan Kulma, reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk, filozof i pisarz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego –...

zobacz więcej

„Nie żyje prof. Zdzisław Szostak. Człowiek-instytucja, nestor łódzkiej sceny muzycznej, twórca niezapomnianej muzyki filmowej, doskonały interpretator, pedagog. To wielka strata dla polskiej kultury i dla Łodzi” – napisał na Twitterze resort kultury.

Zdzisław Szostak urodził się 13 stycznia 1930 r. w Sosnowcu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach. Największą cześć swojego życia spędził w Łodzi, gdzie od 1971 do 1987 r. był dyrygentem i zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Filharmonii Łódzkiej, a w latach 1972 - 2000 pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (późniejszej Akademii Muzycznej) w Łodzi, prowadząc orkiestrę symfoniczną tej uczelni.

Współpracował z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz większością orkiestr filharmonicznych w kraju. Związany był także z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

W opublikowanym na internetowej stronie Filharmonii Łódzkiej pożegnalnym wpisie podkreślono, że odeszła ważna postać łódzkiego życia muzycznego - kompozytor, twórca muzyki symfoniczno-oratoryjnej i kameralnej oraz ilustracji muzycznych do filmów kinowych i telewizyjnych, pedagog Akademii Muzycznej.

„Ślązak z urodzenia, łodzianin z wyboru, »dyrygent ze stoperem w sercu«. Wielka postać naszego filharmonicznego świata, Przyjaciel i Autorytet. Dziękujemy za wszystko, drogi Maestro. Pozostanie Pan na zawsze dobrym duchem tego miejsca” – napisano.

Pod jego batutą wykonano nagrania ścieżek dźwiękowych do około 200 produkcji filmowych. Sam jest autorem muzyki do 40 obrazów, w tym 20 filmów fabularnych - m.in.: „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Znachor”, „Koniec świata”, „Księga wielkich życzeń”, „Listy miłosne”, „Glina”.

W styczniu 2018 roku prof. Szostak został uhonorowany gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Artysta zmarł w sobotę.

źródło:

Zobacz więcej