Raport

Epidemia koronawirusa

Spadek poparcia dla KO. Miażdżąca przewaga PiS. Najnowszy sondaż wyborczy

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na poparcie ponad 47 proc. ankietowanych – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. To w porównaniu do poprzedniego badania wzrost o 2,3 pkt. proc. Taki wynik dawałby 249 mandatów PiS w Sejmie.

Prezes PiS: Człowiek, żeby być godnym, musi żyć. Ochronę życia traktujemy bardzo szeroko

Nasz system wartości jest skonstruowany wokół godności człowieka i jego życia – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji...

zobacz więcej

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, na którą swój głos chce oddać 27,4 proc. badanych. Jest to spadek o 3 pkt. proc.

Do Sejmu weszłaby też koalicja Lewicy, na którą wskazało 12,9 proc. badanych; to w porównaniu do poprzedniego badania wzrost o 3,1 pkt. proc.

Na granicy błędu statystycznego do Sejmu weszłaby też Koalicja Polska, na którą głosować zamierza 6 proc. ankietowanych. To spadek o 0,8 pkt. proc.

Progu wyborczego nie przekracza Konfederacja z wynikiem 3,9 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,6 proc. badanych.

Taki wynik sondażowy daje PiS 249 mandatów w Sejmie. Z kolei KO może liczyć na 141 miejsc, Lewica na 53, a Koalicja Polska na 16. Jeden mandat przypada mniejszości niemieckiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–5 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1012 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię – podaje portal.

źródło:
Zobacz więcej