RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

W Głogowie odsłonięto kolejne popiersia bohaterów ruchu niepodległościowego [GALERIA]

„W tej polsko-sowieckiej wojnie nie mieli żadnych szans, jednak walczyli niezłomnie do końca” (fot. galeria/Hubert Appel/Twoje Info)

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w Głogowie. Tuż po niej odsłonięto kolejne sześć popiersi w Głogowskiej Alei Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na cmentarzu w litewskich Ejszyszkach z honorami pochowano czterech nieznanych żołnierzy AK

W kwaterze wojskowej na parafialnym cmentarzu w litewskich Ejszyszkach z honorami pochowano czterech nieznanych żołnierzy AK, których szczątki...

zobacz więcej

W Głogowie odsłonięto kolejne popiersia bohaterów ruchu niepodległościowego. Uroczystości odbyły się przy Alei Pamięci Żołnierzy Wyklętych na skwerze przy ul. Bolesława Krzywoustego.

Przedstawiają one Józefa Kurasia ps. „Ogień”, Jana Borysewicza ps. „Krysia”, Anatola Radziwonika ps. „Olech”, Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, Henryka Flame ps. „Bartek” oraz Stanisława Kasznicę ps. „Wąsowicz”.

– W tej polsko-sowieckiej wojnie nie mieli żadnych szans, jednak walczyli niezłomnie do końca. Spytać można – dlaczego? Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta: dowódcy i jego podkomendnym przyświecały wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i wynikające z nich hasło: „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny” – mówił Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.

– Nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie z takim entuzjazmem docenia się i pamięta Żołnierzy Wyklętych. To inicjatywa Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów – zaznacza Hubert Appel – nasz czytelnik, który wysłał nam zdjęcia z uroczystości.

Stowarzyszenie współpracuje z IPN bezpośrednio uczestnicząc w ekshumacjach. – Organizowane są również wyjazdy na Kresy, w celu porządkowania grobów żołnierzy AK – dodaje uczestnik wydarzenia. Uczestniczyli w nim licznie przybyli mieszkańcy z całej Polski.

Aleja Pamięci Żołnierzy Wyklętych liczy już 16 popiersi bohaterów.

źródło:
Zobacz więcej