RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zielonym świeczkę, górnikom ogarek”. KO nie wie, czy popiera dekarbonizację

Pojawiają się informacje o sprzecznościach zawartych w programie KO (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Pojawiają się informacje o sprzecznościach zawartych w programie KO (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Od publikacji programu Koalicji Obywatelskiej minął zaledwie dzień, a już pojawiły się informacje o sprzecznościach w nim zawartych. Ugrupowanie nie może się bowiem zdecydować, czy jest za dekarbonizacją, czy też nie.

Kidawa-Błońska chce przywrócić ulgi dla twórców. Głosowała za ich ograniczeniem

Przywrócenie 50–proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców obiecała w piątek Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera. Nie byłoby w...

zobacz więcej

W opublikowanym w piątek programie Koalicji Obywatelskiej internauci dopatrzyli się nieścisłości. Na stronie 92 dokumentu napisano: „Koniec z węglem w energetyce do 2040 r.”. „Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 – w całej energetyce” – czytamy.

Na stronie 97 z kolei możemy przeczytać coś innego. Napisano tam: „Nie będziemy zamykać kopalń, dopóki będzie w nich węgiel, a koszty wydobycia pozwolą na utrzymanie godnego życia górników i ich rodzin. Nie będziemy zamykać elektrowni węglowych, dopóki będą w stanie pracować”. Jak piszą autorzy programu, nie ma mowy o zwalnianiu osób pracujących w tej branży. Udział węgla w polskiej gospodarce ma spadać w sposób naturalny, dodano.

– Taka dekarbonizacja, która założona jest w programie zaprezentowanym przez KO – czyli pełne odejście od węgla do 2040 roku – rodzi poważne pytania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info ekspert od energetyki Jakub Wiech.

– W programie dla Śląska jest zapowiedź, że nie będzie wyłączana żadna elektrownia, która mogłaby pracować dalej (…) Tę deklarację traktuję jako ordynarne asekuranctwo KO dla mieszkańcow i wyborców na Śląsku, można powiedzieć, że chcą Zielonym dać świeczkę i mówić o dekarbonizacji, a górnikom ogarek i tłumić ich ewentualny sprzeciw zapowiedzą, że nie będą wyłączać elektrowni i zamykać kopalń – dodał.

Program KO zaprezentowała w piątek podczas konwencji wyborczej w Warszawie Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka formacji na premiera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej