Beata Szydło: Będą rosły wynagrodzenia, będą rosły emerytury. Takie jest nasze zobowiązanie

Będą rosły wynagrodzenia, będą rosły emerytury. Takie jest nasze zobowiązanie – powiedziała w sobotę na konwencji PiS w Lublinie Beata Szydło. Zapowiedziała też starania o wyrównanie dopłat dla rolników i oznajmiła, że rząd zamierza szczególną opieką objąć osoby niepełnosprawne i ich opiekunów.

Prezes PiS: Człowiek, żeby być godnym, musi żyć. Ochronę życia traktujemy bardzo szeroko

Nasz system wartości jest skonstruowany wokół godności człowieka i jego życia – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji...

zobacz więcej

Beata Szydło podkreśliła w swoim wystąpieniu podczas konwencji PiS, że od 2020 najniższe wynagrodzenie w Polsce będzie wynosiło 3 tys. zł, a w 2023 r, czyli – jak zauważyła – na koniec przyszłej kadencji – 4 tys. zł.

– To oznacza, że będzie ono mniej więcej na tej samej wysokości, co minimalne wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii – tłumaczyła. Dodała, że Polska będzie wtedy wśród państw najszybciej rozwijających się. – Tych, w których Polacy szukają dzisiaj bardzo często zatrudnienia, żeby mieć wyższe zarobki – podkreślała była premier.

– Zarobki w Polsce będą rosły. Będą rosły wynagrodzenia. Będą rosły emerytury – wymieniła premier i dodała, ze takie są zobowiązania.

Mówiąc o rozwoju wsi i rolnictwa, Szydło wskazała, że przed Polską „otwiera się ogromna szansa”. –Stajemy u progu nowej perspektywy finansowej i jest nasze zobowiązanie, bardzo jasne, zobowiązanie Prawa i Sprawiedliwości, zobowiązanie Zjednoczonej Prawicy, wykorzystamy wszelkie środki, prawne i polityczne, aby wyrównać dopłaty dla polskich rolników – przekonywała.

Zaznaczyła, że kolejną ważną kwestią programową będzie rozszerzenie możliwości korzystania z programów rozwoju wsi. – Nie może to być tak, że z tego programu korzystają tylko ci wybrani, ci najwięksi. Wszyscy rolnicy mają prawo z nich korzystać. I do tego doprowadzimy – zapowiadała Szydło.

Kaczyński o decyzji Schetyny: Badania wskazywały, że jest obciążeniem

Mój stosunek do wyniku pani Kidawy-Błońskiej jest idealnie obojętny – powiedział wywiadzie dla „Super Expressu” prezes PiS Jarosław Kaczyński,...

zobacz więcej

Mówiła też o wsparciu dla ekologicznego rolnictwa. – Zielone rolnictwo jest rolnictwem opartym na gospodarstwach rodzinnych. Właśnie te, rodzinne gospodarstwa chcemy przede wszystkim wspierać – mówiła.

Kolejną ważną kwestią, jak podkreśliła wicepremier jest wyrównywanie szans dla mieszkańców wsi. Wymieniła tu dostępność do komunikacji, połączenia autobusowe i kolejowe, bliskość urzędów pocztowych i komisariatów policji, szkół oraz ośrodków opieki zdrowotnej. – To wszystko musi być i będzie na polskiej wsi – zapowiedziała.

Szydło w trakcie swojego przemówienia nawiązała także do programu Dostępność+ skierowanego do niepełnosprawnych. – Ten program, który w tej chwili jest realizowany, w kolejnych latach będzie podwojony, żeby osobom niepełnosprawnym lepiej się żyło – powiedziała Szydło. Dodała, że kontynuowany będzie też program 500+ skierowany dla osób niepełnosprawnych.

– Podniesiemy świadczenia dla osób i opiekunów osób niepełnosprawnych i ta grupa będzie przez rząd PiS, rząd Zjednoczonej Prawicy, przez kolejne lata otaczana szczególną opieką i będą uruchamiane kolejne programy i kolejne projekty tej grupie dedykowane – zadeklarowała.

Zwróciła też uwagę na problem demografii. – Musi się rodzić więcej dzieci, bo to jest nasza przyszłość (...). Dlatego musimy wspierać rodzinę, nie tylko przez programy takie jak 500+, czyli wsparcie finansowe, które daje poczucie stabilizacji, poczucie możliwości zwiększenia szans na to, by realizować chociażby dodatkowe zajęcia dla dzieci, ale musimy też realizować z ogromna ambicją, z ogromnym impetem programy mieszkaniowe – powiedziała. Zaznaczyła, że konieczne są też programy na rzecz elastycznych form zatrudnienia, by ułatwić łączenie ról rodzica z pracą zawodową.

„Program kontynuacji oparty o poczucie sprawiedliwości społecznej”

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje podczas konwencji w Lublinie program komplementarny, spójny i oparty o to, co przez ostatnie cztery lata udało...

zobacz więcej

Beata Szydło oznajmiła również, że rodziny to nie tylko najmłodsi, ale to także seniorzy.

– Cieszymy się, że w tym roku każde polskie dziecko może skorzystać z programu 500 plus. Program będzie oczywiście kontynuowany w kolejnych latach. Ale jest również wsparcie dla rodzin w postaci wyprawki dla dzieci do szkoły. Jest wsparcie dla rodzin w postaci programów, które mają pomóc w opiece nad dziećmi po to, by rodzice mogli realizować swoje zawodowe plany np. Maluch plus – wyliczyła.

Wskazywała, że są ponadto programy, które wspierają rodziny, dając dzieciom możliwość korzystania m.in. z nowoczesnej bazy sportowej, dodatkowych zajęć szkolnych. Stworzone wsparcie, jak akcentowała, „otworzyło polskie rodziny na zupełnie nowe możliwości”.

– Ale rodzina to oczywiście nie tylko dzieci, nie tylko najmłodsi, ale także seniorzy, dlatego program rządu Prawa i Sprawiedliwości, program Zjednoczonej Prawicy, bardzo wiele projektów dedykuje osobom starszym – podkreśliła Szydło.

– Przypomnę, że zaczęliśmy od wprowadzenia projektu do którego zobowiązaliśmy się jako pierwszego w kampanii wyborczej, projektu powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego – wskazała.

Beata Szydło przypomniała, że kiedy „powstał rząd Zjednoczonej Prawicy, Sprawiedliwości najniższa emerytura wyniosła ok. 880 zł”. – Pierwsza przełomowa decyzja to było podniesienie najniższej emerytury do tysiąca złotych. W tej chwili najniższa emerytura wynosi 1100 zł. Ten proces będzie kontynuowany, kolejna podwyżka, 1200 zł minimalnej emerytury – wyliczała.

Ziobro: Mamy problem z mentalnością postkomunistyczną w sądownictwie

Bitwa o zmianę polskiego sądownictwa nie jest łatwa, kurz w tej bitwie jeszcze nie opadł, ale nasza wola jest jeszcze silniejsza, aby doprowadzić...

zobacz więcej

– I tak jak zostało zapowiedziane, będzie podwójna trzynastka emerytalna. Trzynasta emerytura zostaje bo wielu emerytów o to pyta. Tak, zostaje. A dodatkowo będzie druga trzynastka – dodała.

– Realizujemy program, dzięki któremu Polska coraz szybciej się rozwija, program, dzięki któremu polskim rodzinom się lepiej żyje (...), dzięki czemu polskie rodziny mogą spełniać swoje marzenia np. o własnym domu, o własnym mieszkaniu; program, dzięki któremu Polacy czują się bezpieczniej, a nasze szanse na to, by rzeczywiście móc powiedzieć, że jesteśmy gospodarczym, ale nie tylko, bo i społecznym czempionem Europy, świata - są coraz większe – powiedziała.

– Stworzyliśmy system, który pozwolił na to, że dziś to wyrównywanie szans, to, że ludzie mogą powiedzieć: lepiej nam się żyje, dotyczy każdego regionu naszego kraju, dotyczy wszystkich obywateli, którzy żyją w naszej pięknej ojczyźnie, bo po to jesteśmy. I na to się z państwem umówiliśmy cztery lata temu – przypomniała.


Była premier wskazała, że właśnie na tym polega dobre rządzenie, by służyć ludziom, służyć obywatelom. – Cztery lata temu razem z Polakami napisaliśmy program, który wychodził naprzeciw oczekiwaniom ogromnej rzeszy naszych obywateli, którzy się czuli wykluczeni, którzy czuli się zapomnieni, sprawami których władza się nie zajmowała – mówiła.

Według Szydło, „podstawą zmian, które przywróciły Polsce, właśnie dały Polsce ten dobry czas, dały Polsce ten czas poczucia każdego obywatela, że jest gospodarzem w naszym polskim domu, stały się programy społeczne”.

Konwencja programowa PiS w Lublinie [RELACJA]

W Lublinie odbywa się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której liderzy ugrupowania zaprezentują program wyborczy. Swoje...

zobacz więcej

Była premier przyznała również, że „zdrowie jest ważne dla naszych obywateli, dlatego konsekwentnie zwiększamy nakłady na służbę zdrowia”. Zapowiedziała, że pojawi się nowy zawód asystenta medycznego.

– Tematem, który wymaga szczególnego zwrócenia uwagi, jest zdrowie. Zdrowie jest ważne dla wszystkich obywateli. Bardzo często słyszymy, że Polacy mają poczucie, że być może nie do końca w służbie zdrowia, czy w opiece zdrowotnej jest tak, jakby sobie tego życzyli" – powiedziała Beata Szydło.

Podkreśliła, że rząd konsekwentnie od 2015 roku zwiększa nakłady na opiekę zdrowotną. – W naszym planie zapisaliśmy, że do 2024 roku nakłady na służbę zdrowia będą wynosiły 6 proc. PKB. Teraz mogę powiedzieć, że z roku na rok realizacja tego zobowiązania przebiega coraz szybciej – mówiła była premier.

Zapewniła również, że szpitale powiatowe dostaną wsparcie. – To jest nasz cel i mamy przygotowane propozycje, które będą realizowane – powiedziała była premier.

Beata Szydło odniosła się także do sześciopaku Schetyny. – Można wymyślać różnego rodzaju sześciopaki, tyle tylko, że jak wcześniej ktoś ten sześciopak skonsumuje, to - z pustego i Salomon nie naleje – stwierdziła.

– My mamy konkretny program – dodała.

źródło:

Zobacz więcej