RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PiS: Człowiek, żeby być godnym, musi żyć. Ochronę życia traktujemy bardzo szeroko

Nasz system wartości jest skonstruowany wokół godności człowieka i jego życia – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej partii w Lublinie. Jak dodał, „człowiek jest istotą społeczną, żyje wśród innych ludzi i tworzy wspólnoty”, a dwie z tych wspólnot są dla partii rządzącej szczególnie ważne: są to rodzina i naród – wskazał Kaczyński.

Konwencja programowa PiS w Lublinie [RELACJA]

W Lublinie odbywa się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której liderzy ugrupowania zaprezentują program wyborczy. Swoje...

zobacz więcej

Lubelska konwencja rozpoczęła się w południe w Hali „Globus” pod hasłem „Dobry czas dla Polski”. Przed wystąpieniem prezesa partii zespół tańca ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika wykonał hymn Polski, który odśpiewali zgromadzeni uczestnicy konwencji.

Jarosław Kaczyński poinformował, że program PiS będzie przedstawiany w trakcie konwencji tematycznych. – On już jest, chociaż będzie jeszcze skorygowany i będą pewne nowe pomysły – powiedział.

Prezes PiS podkreślił, że partia ma plan i system wartości, który był już przedstawiany. – Pozwólcie państwo, że najpierw powiem kilka słów w ogromnym skrócie o podstawach tego naszego systemu wartości – jest on skonstruowany wokół tego, co wszyscy jak sądzę traktujemy jako najważniejsze – wokół przyrodzonej godności człowieka, godności człowieka i jego życia, bo człowiek, żeby być godny, musi żyć i ta ochrona życia jest przez nas traktowana bardzo szeroko – dodał.

Kaczyński zaznaczył w trakcie konwencji, że PiS opiera się na systemie wartości, który jest skonstruowany wokół „przyrodzonej godności człowieka”.

– Człowiek, żeby być godnym, musi żyć. Ochrona życia jest przez nas traktowana bardzo szeroko. To jest ochrona przed różnego rodzaju opresjami, także ze strony własnego państwa. Ale to jest także ochrona przed eutanazją, przed aborcją na życzenie, przed całą tą ideologią, która dzisiaj wartość ludzkiego życia podważa – mówił lider PiS.

„Solidarność to nie tylko wolność”

My chcemy sprawiedliwości, my chcemy Polski sprawiedliwej, ale chcemy także sprawiedliwego świata – zaznaczył Kaczyński i dodał, że „bez solidarności nie ma wspólnoty”.

„Program kontynuacji oparty o poczucie sprawiedliwości społecznej”

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje podczas konwencji w Lublinie program komplementarny, spójny i oparty o to, co przez ostatnie cztery lata udało...

zobacz więcej

– Solidarność to nie tylko wolność, to także gotowość służenia innym, gotowość niesienia pomocy w potrzebie, w zagrożeniu, to solidarność między ludźmi, w rodzinach, między rodzinami, między grupami społecznymi – to jest spoiwo wspólnoty i dlatego tak bardzo ją cenimy i dlatego, że wpisała się ta nazwa, to słowo, tak pięknie w naszą historię i w historię wolności na całym świecie, ale także dlatego, że bez tego nie ma wspólnoty – mówił w swoim wystąpieniu prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że solidarność wymaga spełnienia dwóch warunków: równości i sprawiedliwości, które są ze sobą ściśle związane. – Równość traktujemy jako równość praw, brak przywilejów, jako równość możliwości, równość szans. Nie przeczymy oczywiście naturalnym różnicom między ludźmi, różnicom talentów i możliwości, które wynikają z cech indywidualnych – cenimy te talenty, cenimy przedsiębiorczość, ale naszym dążeniem, dążeniem w życiu społecznym, jest właśnie dążenie do zwiększania poziomu równości i to uzyskujemy – powiedział.

Lider PiS mówił także, że sprawiedliwość „to jest mechanizm życia społecznego, który zapewnia równość, wolność i solidarność”. – Taki mechanizm życia społecznego to mechanizm, który tworzy sprawiedliwość i to jest nasz cel. My chcemy sprawiedliwości, my chcemy Polski sprawiedliwej, ale chcemy także sprawiedliwego świata, chcemy, by zasady sprawiedliwości obowiązywały także w relacjach międzynarodowych – podkreślił Kaczyński.

Dwie „fundamentalne wspólnoty” w programie PiS-u

Prezes partii rządzącej podkreślił także w Lublinie, że człowiek jest istotą społeczną, która żyje wśród innych i tworzy wspólnoty. Jak dodał, „dwie z nich uważamy za fundamentalne, najważniejsze”.

Kaczyński: Zaczęliśmy budowę domu; fundamentem polskiego społeczeństwa jest rodzina

Fundamentem polskiego społeczeństwa jest rodzina, PiS postanowiło uczynić wszystko, co możliwe, by rodzinom żyło się lepiej – podkreślił prezes PiS...

zobacz więcej

– Pierwsza z nich to rodzina o której była już tutaj mowa. Tak, rodzinę uważamy za komórkę społeczną o zupełnie fundamentalnym znaczeniu dla ciągłości pokoleń, dla przekazywania kultury cywilizacji, dla trwałości większych wspólnot – podkreślił prezes PiS. Ale – dodał – „rodzinę widzimy tak, jak tutaj, jedna kobieta, jeden mężczyzna w stałym związku i ich dzieci”. – To jest rodzina – zaznaczył.

Według niego, „rodzina tak rozumiana jest atakowana, atakowane są naturalne różnice między ludźmi, między kobietami a mężczyznami”. – Oczywiście między kobietami, a mężczyznami – chce to bardzo mocno podkreślić – musi być pełna równość. To mówię z całą mocą – podkreślił Kaczyński.

– W miażdżęcej większości przypadków ludzie rodzą się kobietami lub mężczyznami i niech tak zostanie – dodał.

Jako drugą ze wspólnot, które sobie „szczególnie cenimy” – jak stwierdził Kaczyński – jest naród. Naród to podstawa istnienia i działania człowieka w warunkach naszej cywilizacji – powiedział.

– Naród to wspólnota języka, kultury, historii, wspólnego losu, wspólnych osiągnięć cywilizacyjnych. Naród to podstawa istnienia i działania człowieka w warunkach naszej cywilizacji, tej najbardziej życzliwej człowiekowi cywilizacji, to podstawa organizacji, którą nazywamy państwem. Naród jest nam potrzebny, jest potrzebny Europie, jest potrzebny światu. Tu mówię nie o naszym narodzie, tylko o narodach. Ale dla nas narodem jest Polska, polskość i tą polskość cenimy bardzo wysoko – zaznaczył Kaczyński.

Jak mówił, „polskość buduje podstawę naszych programów, naszych nadziei”. – W niej lokujemy to wszystko, co ma wiązać się z naszą przyszłością. Chcemy, by Polska trwała i wiemy, że warto być Polakami, warto być Polakiem – podkreślił.

Władza sądów a demokracja

Ziobro: Mamy problem z mentalnością postkomunistyczną w sądownictwie

Bitwa o zmianę polskiego sądownictwa nie jest łatwa, kurz w tej bitwie jeszcze nie opadł, ale nasza wola jest jeszcze silniejsza, aby doprowadzić...

zobacz więcej

– Władza sądownicza jest niezawisła i powoływana na różne sposoby, po to by zabezpieczyć jej neutralność. Neutralność wobec wszystkich obywateli – powiedział Kaczyński. Tłumaczył, że neutralnością jest gotowość do w pełni równego traktowania obywateli.

Jak stwierdził, „władza sądowa ma wykonywać ustawy, w tym tą najważniejszą, zasadniczą; wszystkie inne muszą być z nią zgodne, ale ustalenie tej zgodności musi być z kolei, zgodne z odpowiednia procedurą”.

– Proponowany przez niektórych ustrój – oni tego słowa nie używają, ale trzeba go użyć – ustrój trybunalski, w istocie władza sądów, z demokracją nie ma nic wspólnego – powiedział. Dodał, że jest to system, który „najlepiej służy oligarchii”.

– Chcemy polską demokracje wzmacniać – przekonywał w Lublinie Jarosław Kaczyński.

„Widowisko poprzedniej władzy, kosztowało Polaków setki miliardów złotych”

Tamta władza była zaprzeczeniem zasady pro publico bono, my jesteśmy realizatorami tej zasady – mówił dalej prezes PiS, odnosząc się do rządów poprzedników.

Pierwszy budżet państwa bez deficytu? „Po rządach PO i PSL odziedziczyliśmy 50 mld zł deficytu”

– Jaki ostatecznie będzie budżet, zobaczymy już za kilka godzin, kiedy Rada Ministrów zajmie się tym projektem; myślę, że projekt ustawy budżetowej...

zobacz więcej

Kaczyński ocenił, że poprzednia ekipa rządząca „czyniła z władzy, z życia społecznego widowisko, za którym toczyło się prawdziwe życie, które kosztowało Polaków setki miliardów złotych”.

– Kosztowało stracone lata rozwoju, kosztowali różnego rodzaju decyzje, podejmowane tylko po to, żeby ktoś został dużym misiem - to cytat z rozmów, które zostały nagrane w pewnej restauracji – mówił.

– Tak ten system wyglądał, tak wyglądał późny postkomunizm, który jeszcze przy końcu swego istnienia gwałtownie skręcił na lewo, w stronę obyczajowego lewactwa. To była jego ostatnia faza. Okazało się, że przegrali (...). Przyszły nowe rządy – powiedział prezes PiS. – Tamta władza była zaprzeczeniem zasady pro publico bono. My jesteśmy realizatorami tej zasady – powiedział Kaczyński.

Pensja minimalna 4 tys. zł do końca 2023 roku

Na koniec 2020 r. minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. będzie wynosiła 4 tys. zł zapowiedział także prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Przekazał, że w roku 2021 ogromna większość emerytów otrzyma dwie trzynastki.

– Wreszcie rolnicy otrzymają w końcu pełne dopłaty do hektara, na pełnym europejskim poziomie – powiedział Kaczyński.

źródło:
Zobacz więcej