Rosja i Ukraina rozpoczęły procedurę wymiany więźniów

Media w Rosji prognozowały wcześniej, że każda ze stron przekaże stronie przeciwnej 35 więźniów (fot. PAP/EPA/ARTUR SHWARZ)

Rozpoczęła się procedura wymiany pomiędzy Rosją i Ukrainą osób przetrzymywanych przez oba kraje – podała w sobotę rosyjska agencja TASS powołując się na adwokata jednego z marynarzy Ukrainy aresztowanych w Rosji, Nikołaja Połozowa. Media poinformowały także o samolocie ukraińskim stojącym na lotnisku z włączonymi silnikami.

Twarde dowody w raporcie o wojnie hybrydowej przeciw Ukrainie

Europosłanka Anna Fotyga zaprezentowała deputowanym Parlamentu Europejskiego raport na temat metod działania Rosji w wojnie hybrydowej przeciwko...

zobacz więcej

– Marynarze ukraińscy zostali przewiezieni z aresztu śledczego Lefortowo na lotnisko Wnukowo, dlatego można powiedzieć, że wymiana się rozpoczęła – powiedział adwokat Ukraińca.

Jak podało radio Echo Moskwy, dwa duże autobusy turystyczne eskortowane przez policję i funkcjonariuszy służb specjalnych przejechały z dużą prędkością przez centrum Moskwy i wjechały na teren terminalu rządowego.

Agencja TASS poinformowała również, że w Kijowie wylądował rosyjski samolot, który zabierze obywateli Rosji w ramach wymiany. Chodzi o samolot specjalny, używany przez struktury państwowe Rosji.

Media w Rosji prognozowały wcześniej, że każda ze stron przekaże stronie przeciwnej 35 więźniów. Na Ukrainie adwokat Walentin Rybin, obrońca przetrzymywanych przez stronę ukraińską Rosjan, ogłosił w piątek, że prezydent Wołodymyr Zełenski ułaskawił co najmniej 12 osób.

Media w Rosji, powołując się na źródła, informowały w ostatnich dniach, że w ramach wymiany Rosja planuje przekazanie Ukrainie m.in. jej marynarzy i skazanego w Rosji reżysera filmowego Ołeha Sencowa.

Kijów natomiast ma przekazać stronie rosyjskiej m.in. dziennikarza RIA w Kijowie Kyryła Wyszyńskiego i Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, prawdopodobnie powiązanego z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku.

źródło:

Zobacz więcej