Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Amfory i archaiczna kotwica. Pięć starożytnych wraków odkryto w Morzu Egejskim [WIDEO]

Na pokładach odkrytych statków znajdowały się rozmaite amfory (fot. YouTube/euronews)

Archeolodzy podwodni odkryli u wybrzeży greckiej wyspy Lewita w archipelagu Dodekanez na Morzu Egejskim pięć starożytnych wraków statków z ładunkiem amfor i unikalną kotwicę – informuje serwis internetowy ProtoThema.

400-letni wrak krył się tuż przy brzegu. „Jedno z najważniejszych odkryć ostatniej dekady”

Nieopodal wybrzeża portugalskiej miejscowości Cascais dokonano niezwykłego odkrycia. Zaledwie 12 metrów pod powierzchnią wody krył się świetnie...

zobacz więcej

Podczas prac badawczych prowadzonych pod kierunkiem dr. George Koutsouflakisa na dnie morskim w rejonie wyspy Lewita archeolodzy odkryli wraki statków odpowiednio: jeden z III w. p.n.e., jeden z II w. p.n.e., dwa wraki z I w. p.n.e. oraz jeden z II w. n.e.

Szczególnym znaleziskiem jest kamienny korpus kotwicy o wadze 400 kilogramów odkryty na głębokości 45 metrów, który pochodzi prawdopodobnie ze statku z VI w. p.n.e. o wielkich rozmiarach. Znalezisko jest największą kamienną kotwicą z okresu archaicznego, jaka została dotychczas odkryta w basenie Morza Egejskiego.

Na pokładach odkrytych statków znajdowały się rozmaite amfory pochodzące z różnych miejsc: z greckiego miasta Knidos na wybrzeżu Anatolii, z greckich wysp Kos i Rodos, a także z Fenicji i Kartaginy.Odkryć dokonano podczas projektu badawczego, finansowanego przez greckie Ministerstwo Kultury i Sportu oraz Brytyjską Akademię Nauk Humanistycznych i Społecznych, którego celem jest odszukanie i inwentaryzacja w latach 2019–2021 starożytnych wraków spoczywających na dnie morskim u wybrzeży czterech niewielkich wysp: Lewita, Mavria, Glaros i Chinaros na Morzu Egejskim.

źródło:

Zobacz więcej