RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Utracono kontakt z lądownikiem księżycowym Vikram

Centrum dowodzenia i monitorowania sieci telemetrycznej ISRO (fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV)

Indyjska agencja kosmiczna utraciła kontakt z lądownikiem Vikram, na krótko przed jego planowanym lądowaniem na Księżycu. – Analizujemy wszystkie dane – powiedział w sobotę nad ranem czasu miejscowego szef agencji Kailasavadivoo Sivan.

Indie wystrzeliły sondę na Księżyc

Sonda Chandrayaan-2 rozpoczęła lot w stronę Księżyca. Celem lądownika jest rejon bieguna południowego, gdzie dekadę temu odkryto wodę. Mają tam...

zobacz więcej

– Jeszcze w odległości 2,1 kilometra od powierzchni Księżyca wszystko było w porządku – dodał Sivan.

Indie chcą się stać czwartym państwem – po USA, Rosji i Chinach – które wykona miękkie lądowania na Księżycu.

To druga bezzałogowa indyjska misja na Księżyc. W 2008 roku sonda Chandrayaan 1 okrążyła Księżyc, jednak nie wylądowała wówczas na jego powierzchni.

Lądowanie lądownika Vikram na powierzchni naturalnego satelity Ziemi to najtrudniejsza faza obecnej misji sondy Chandrayaan 2, którą wystrzelono w lipcu br. z bazy kosmicznej na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradeś.

Głównym celem tej misji jest zbadanie złóż wody na południowym biegunie Księżyca oraz stworzenie mapy jej występowania. Chandrayaan 2 jest tzw. orbiterem, który przenosi lądownik Vikram oraz łazik Pragyan.

– Byłoby to pierwsze lądowanie na południowym biegunie Księżyca, obszarze całkowicie niezbadanym – powiedział szef indyjskiej agencji kosmicznej. Biegun otrzymuje niewiele światła, a duża część stale pozostaje w cieniu. Panują tam surowe warunki – temperatury sięgają minus 200 stopni Celsjusza, dlatego naukowcy liczą na odkrycie większych skupisk wody.

Misja na Księżyc ma wzmocnić pozycję indyjskich naukowców oraz rolę kraju na arenie międzynarodowej.

źródło:

Zobacz więcej