Raport

#FabrykahejtuPO

„Wojna” na lewicy. Jaruzelska domaga się informacji, kto blokował jej kandydaturę

Monika Jaruzelska (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Warszawska radna Monika Jaruzelska domaga się informacji, kto blokował jej kandydaturę na listach Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Jaruzelska: Czarzasty mija się z prawdą

Pół roku temu Czarzasty dawał słowo honoru, że wystartuję do parlamentu z SLD. Nie jestem przyzwyczajona do tego, że ktoś daje słowo i później...

zobacz więcej

Córka generała Wojciecha Jaruzelska, która z list SLD dostała się do Rady Warszawy, nie znalazła się na listach Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, skupiającego kandydatów trzech ugrupowań lewicowych i ostatecznie została zarejestrowana jako kandydatka komitetu Polska Lewica w wyborach do Senatu z Warszawy.

– Słyszałam, że Robert Biedroń nie wyraził zgody na mój start ze względu na to, że jestem za mało lewicowa. Mam np. ambiwalentne uczucia na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne – mówiła pod koniec sierpnia w Polsat News Jaruzelska.

Lider wrocławskiej listy lewicy, a prywatnie partner lidera Wiosny Roberta Biedronia, Krzysztof Śmiszek, w Wirtualnej Polsce zdementował, że to Biedroń blokował kandydaturę Jaruzelskiej na liście KW SLD w Warszawie.

– Dementuję. To jest jakaś historia, która wytworzyła się w świadomości pani Moniki Jaruzelskiej. Ja ją bardzo szanuję, ale proszę mi uwierzyć: Robert Biedroń nie miał nic wspólnego z blokowaniem lub nieblokowaniem startu Moniki Jaruzelskiej. Monika Jaruzelska, z tego co rozumiem, należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej i tutaj była podjęta decyzja przez tę partię – powiedział.

Jaruzelska, Rozenek i Hartman „jedynkami” SLD w Warszawie

Monika Jaruzelska, Andrzej Rozenek i Jan Hartman są wśród zaprezentowanych w poniedziałek liderów list komitetu SLD Lewica Razem do warszawskiej...

zobacz więcej

– W związku ze sprzecznymi informacjami chciałabym się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za to, że nie znalazłam się na listach – odniosła się do wypowiedzi Śmiszka Jaruzelska.

– Wzywam przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego, który stwierdził, że to Robert Biedroń i Adrian Zandberg byli odpowiedzialni za taką decyzję – powiedziała. Jak podkreśliła, „chce walczyć o prawdę” w tej sprawie.


Szef SLD Włodzimierz Czarzasty odpowiedział, że Jaruzelska do SLD nie należy i odesłał do rzeczniczki partii Anny Marii Żukowskiej. Żukowska z kolei powiedziała, że Jaruzelska startuje z listy Polskiej Lewicy do Senatu. – Życzymy jej powodzenia – dodała.

Lewica sprofanowała wizerunek Maryi z Guadalupe

Lewica Razem sprofanowała wizerunek Maryi z Guadalupe. Zamieniła m.in. jej szaty w liście konopi. „Głupie i wulgarne” – napisał na Twitterze...

zobacz więcej

Do sytuacji Jaruzelskiej odniósł się szef warszawskiego SLD, wiceprzewodniczący partii Sebastian Wierzbicki.

– Partia w Warszawie rekomendowała ją do startu z drugiego miejsca na liście poselskiej. Na Zarządzie Krajowym Włodzimierz Czarzasty przedstawiał wierzchołki list od pierwszego do trzeciego miejsca i zaproponował na drugie miejsce Annę Marię Żukowską, mówiąc, że koalicjanci się nie godzą na start Jaruzelskiej w czołówce listy, tylko najlepiej, jakby startowała do Senatu – mówi Wierzbicki.

Monika Jaruzelska w zeszłorocznych wyborach samorządowych zdobyła jako jedyna kandydatka komitetu SLD-Lewica Razem mandat radnej m.st. Warszawy. Jest radną niezrzeszoną. Zasiada w komisji ds. nazewnictwa miejskiego, której jest wiceprzewodniczącą, oraz w komisji polityki społecznej i rodziny.

Polska Lewica jest ugrupowaniem, które w 2007 r. założył były premier Leszek Miller, po opuszczeniu SLD i decyzji, by startować w wyborach parlamentarnych z list Samoobrony. Teraz na czele ugrupowania stoi Jacek Zdrojewski, który niedawno kierował do sądu pozwy, domagając się zablokowania rejestracji zmiany skrótu „SLD” na „Lewica”.

źródło:

Zobacz więcej