Raport

Epidemia koronawirusa

Lockheed Martin: Pierwsze F-35 Polska mogłaby odebrać za pięć lat

Polska wystąpiła do USA o przygotowanie oferty 32 samolotów F-35 Lightning II (fot. South Korea Defense Acquisition Program Administration via Getty Images)

Pierwsze cztery egzemplarze F-35 Polska mogłaby otrzymać w 2024 r., samoloty dla całej pierwszej eskadry zostałyby przekazane do 2026 r. – powiedział kierujący programem F-35 wiceprezes Lockheed Martin Greg Ulmer.

Szef MON: Negocjujemy warunki zakupu myśliwców F-35

Ministerstwo Obrony Narodowej negocjuje warunki zakupu amerykańskich myśliwców F-35 – oświadczył na antenie radiowej Jedynki szef resortu Mariusz...

zobacz więcej

Zapewnił, że w razie zakupu możliwe byłyby zamówienia dla polskiego przemysłu, nie tylko związane z produkcją i utrzymaniem F-35.

– Jeśliby polski program przebiegał zgodnie z tym, co teraz o nim wiemy, pierwsze samoloty zostałyby dostarczone w 2024 r. Byłyby to cztery samoloty używane do szkolenia pilotów i personelu obsługi i pozostałyby w Stanach Zjednoczonych do czasu wyszkolenia instruktorów – powiedział Greg Ulmer, który wziął udział w targach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Dodał, że taki sposób postępowania wybrały Australia, Korea Południowa, Norwegia i Izrael, które początkowo także prowadziły szkolenia na swoich pierwszych samolotach w USA.

Według Ulmera do 2026 r. zostałaby dostarczona pierwsza transza – 12-16 maszyn – gotowa byłaby także infrastruktura, tym samym pierwsza eskadra osiągnęłaby wstępną gotowość operacyjną. Druga transza zostałaby dostarczona do 2030 r.

Zapewnił, że wybór F-35 przez Polskę oznaczałby także współpracę polskiego przemysłu z koncernem Lockheed Martin. – Jesteśmy w 11. roku produkcji. Dotychczas dostarczyliśmy 425 samolotów; program zakłada produkcję trzech tysięcy do roku 2040, a bardzo prawdopodobna jest jej kontynuacja po tej dacie. To długi czas, mamy mnóstwo okazji do współpracy przemysłowej – powiedział.

Myśliwska ekstraklasa. F-35 jest niemal niewidzialny dla radarów

F-35 Lightning II to jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar, jedyny zaliczany do piątej generacji...

zobacz więcej

– Cały czas patrzymy, co byłoby najkorzystniejsze, kto może dostarczyć daną część za najniższą cenę – dodał. Podkreślił, że „jeszcze większe możliwości (niż z produkcją) wiążą się z utrzymaniem samolotu”.

– Kiedy kupuje się samolot, cena zakupu wynosi 30 proc. 70 proc. to utrzymanie. Dziś jest 425 samolotów, za trzy lata będzie ich 800, za pięć lat ponad tysiąc, za 15 lat – 2 tys. samolotów – powiedział.

Dodał, że Lockheed Martin pracuje z PGZ nad wskazaniem, które polskie zakłady mogłyby być zaangażowane w program. Zwrócił uwagę, że Polska już produkuje pewne komponenty F-35, np. części podwozia i elementy amunicji.

Według Ulmera oferta, o której przygotowanie polski rząd wystąpił w maju, będzie się odnosiła także do możliwości włączenia w łańcuch dostaw, polskiego udziału w produkcji i do transferu technologii.

Szef programu F-35 zaznaczył, że offset mógłby się wiązać z dostawą części, serwisem samolotów i ich utrzymaniem, inna opcja może polegać na przekazaniu zdolności, na których Polsce zależy; „mogą nawet nie dotyczyć F-35, mogą się wiązać z F-16, C-130, techniką kosmiczną” – wskazał.

Podkreślił też, że od początku programu jednostkową cenę za samolot udało się obniżyć o 70 proc., i powtórzył złożoną przez LM wiosną deklarację obniżenia jej za dwa lata do niespełna 80 mln dolarów. Przypomniał, że firma pracuje nad obniżeniem kosztów eksploatacji do 25 tys. dolarów za godzinę lotu do roku 2025.

Polska wystąpiła do USA o przygotowanie oferty 32 samolotów F-35 Lightning II. MON chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w ub. roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów MiG-29.

Jak mówił ostatnio minister obrony Mariusz Błaszczak, MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego; uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

źródło:

Zobacz więcej