RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Fioletowe niebo po huraganie Dorian na Florydzie

Daytona Beach, Florida (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Po huraganie Dorian niebo na Florydzie zmieniło kolor na fioletowy. Mieszkańcy udostępniają w mediach społecznościowych zapierające dech w piersiach zdjęcia.

Bilans ofiar śmiertelnych huraganu Dorian na Bahamach wzrósł do 30 osób

Do 30 wzrósł bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych huraganu Dorian, który w miniony weekend przeszedł nad Bahamami - powiedział minister zdrowia...

zobacz więcej

„Nasz mały kawałek Florydy przetrwał huragan Dorian i zostaliśmy nagrodzeni tym OGROMNYM fioletowym niebem tej nocy !!” – napisał jeden z użytkowników Instagrama z St. Augustine na północno-wschodnim wybrzeżu Florydy.

Jak twierdzą eksperci, fioletowe niebo jest wynikiem światła słonecznego rozproszonego w szczególny sposób przez huraganowe chmury burzowe.

– Normalnie widzisz zachód słońca, ale masz pod chmurami niskie chmury od huraganu, który zniekształca kolory „normalnego zachodu słońca”, przez co wydaje się fioletowy – wyjaśnił ekspert od burz Steve Fundaro.

W wyniku huraganu Dorian zginęło co najmniej 30 osób, a 70 tys. wymaga pilnej pomocy humanitarnej.

Żywioł dotknął karaibski archipelag w niedzielę z siłą piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Setki osób zaginęły bez wieści, 13 tys. domów na najbardziej dotkniętych przez huragan wyspach Abacos i Grand Bahama zostało zdewastowanych.

Według Międzynarodowego Czerwonego Krzyża silny wiatr łącznie zniszczył 45 proc. budynków. Marsh Harbour, największe miasto wysp, zostało zniszczone w 60 proc., poinformował premier Hubert Minnis.

Na zniszczonych terytoriach nie ma wody zdatnej do picia, żywności ani elektryczności.

Przesuwający się wzdłuż wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych huragan wieje z prędkością 150 km na godzinę i według amerykańskiego centrum ds. huraganów osłabł do pierwszej kategorii. Stan nadzwyczajny obowiązuje na Florydzie, w Południowej Karolinie, Georgii i Puerto Rico, gdzie ewakuowano łącznie milion ludzi.

źródło:
Zobacz więcej