RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zapach może wpływać na postrzeganie własnego ciała

Woń cytryny sprawia, że czujemy się lżejsi i szczuplejsi (fot. Shutterstock/Roman Samborskyi)
Woń cytryny sprawia, że czujemy się lżejsi i szczuplejsi (fot. Shutterstock/Roman Samborskyi)

Bodźce zmysłowe, w tym zapachowe, mogą zmieniać obraz własnego ciała. Na przykład woń cytryny sprawia, że czujemy się lżejsi i szczuplejsi, a zapach wanilii dodaje nam wyimaginowanych kilogramów.

„Leworęczne” DNA zmienia strukturę mózgu

Udało się odkryć pierwsze zmiany w DNA powiązane z byciem leworęcznym, ale także z odmienną budową mózgu – informuje czasopismo „Brain”.

zobacz więcej

Naukowcy z Sussex Computer Human Interaction Lab, University College of London Interaction Centre (W. Brytania) oraz Universidad Carlos III de Madrid (Hiszpania) prowadzili eksperymenty polegające na pobudzaniu zmysłu powonienia u badanych osób w celu manipulacji obrazem ich ciała.

Takie eksperymenty prowadzono już wcześniej, ale skupiano się w nich głównie na zmysłach wzroku, dotyku i ewentualnie słuchu.

Badacze rozpylali wśród uczestników woń cytryny lub wanilii i prosili, by zaznaczyli oni na ekranie komputera, z czym kojarzy im się dany zapach – z okrągłymi czy ostrymi kształtami, gorącem czy zimnem, wysokimi czy niskimi dźwiękami, szczupłymi czy puszystymi sylwetkami.

W ramach innego eksperymentu badani przechadzali się po drewnianym podeście, słysząc odgłos własnych kroków i czując jeden ze wspomnianych wcześniej zapachów. Tym razem mieli za zadanie ocenić wielkość własnego ciała i podzielić się swoimi odczuciami.

20 lat siedzącego trybu życia to dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu

Osoby, które przez dwie dekady spędzają swój czas głównie na siedzeniu, są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż ich aktywni...

zobacz więcej

Okazało się, że zapach cytryny przywoływał na myśl ostre kształty, wysokie dźwięki i szczupłe sylwetki. Badani czujący woń cytrusów czuli się lżejsi.

Zapach wanilii przeciwnie – kojarzył się z okrągłymi kształtami, niskimi dźwiękami i puszystymi sylwetkami. Badani czujący woń wanilii czuli się ciężsi, zwłaszcza gdy cięższy (za sprawą manipulacji badawczej) stawał się również odgłos ich kroków.

– Wyniki naszego badania pokazują, że zmysł zapachu może wpływać na obraz ciała, jaki mamy w głowie, oraz na związane z nim emocje i odczucia – komentuje doktorantka Giada Brianza, koordynatorka przedsięwzięcia.

– Zdolność do pozytywnego wpływania na postrzeganie przy pomocy technologii mogłaby doprowadzić do powstania nowych i bardziej efektywnych terapii dla ludzi z zaburzeniami obrazu ciała oraz rozwoju interaktywnych technologii, np. ubrań, które mogłyby wykorzystywać zapach do wzmacniania pewności siebie i korygowania zniekształconych odczuć na temat ciała u swoich użytkowników – dodaje badaczka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej