Raport

Epidemia koronawirusa

Setki tysięcy papierosów w bębnach na kabel elektryczny [WIDEO]

Przemyt został wykryty przy polsko-litewskiej granicy (fot. KAS)

Specjalnie przygotowane wielkie bębny na kabel elektryczny – takich przedmiotów użyli przemytnicy kontrabandy tytoniowej. Przemyt ukrytych w ten sposób 126 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Budzisku w woj. podlaskim – poinformowała KAS.

Wyłudzili telefony i usługi za 800 tys. zł. Usłyszeli 78 zarzutów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie telefonów komórkowych i usług telekomunikacyjnych od jednego z operatorów....

zobacz więcej

Szacunkowa wartość rynkowa tego towaru przekracza 1,7 mln zł.

– Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby 2,8 mln zł – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Przemyt został wykryty w czasie kontroli na dk nr 8 w pobliżu polsko-litewskiej granicy, ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych. Według dokumentów, które przedstawił kierowca, w naczepie miał być transport m.in. kabli elektrycznych, nawiniętych na cztery wielkie bębny. Ładunek prześwietlono urządzeniem rtg, potem sprawdzono naczepę; okazało się, że szpule z kablem są przerobione, a w ich wnętrzu ukryte są papierosy.

W sumie w czterech szpulach funkcjonariusze KAS znaleźli 126 tys. paczek papierosów różnych marek, z białoruskimi znakami akcyzy. 44-letni kierowca tira został przesłuchany w charakterze świadka w sprawie karnej skarbowej. Papierosy trafiły do magazynu służby celno-skarbowej w Suwałkach.

– Organizatorom przerzutu do Unii Europejskiej tak dużego transportu papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – dodał Czarnecki.

Oszukał kobiety na miliony dolarów. Obiecywał miłość i sztabki złota

Ponad 2 mln dolarów wyłudził Amerykanin od kobiet poznanych na portalu randkowym. Departament Sprawiedliwości USA informuje, że ofiar 35-letniego...

zobacz więcej

Funkcjonariusze podlaskiej KAS – zabezpieczający przed przemytem zarówno tzw. wewnętrzną granicę unijną (z Litwą) i część granicy zewnętrznej (z Białorusią) – przez ostatnie lata odnotowali różne pomysły przemytników na nielegalny przewóz papierosów.

Na drogowych polsko-białoruskich przejściach granicznych, gdzie odbywają się odprawy paszportowo-celne, najczęstsze są próby ukrycia kontrabandy w przeróżnych skrytkach samochodowych: w podłodze, ściankach, nadkolach, zbiornikach z paliwem. Zdarzały się też mniejsze przemyty, m.in. w chlebie, piłkach, gaśnicy, manekinach, wnętrzu książek, telewizorze i pianinach. Do przemytu posłużył kiedyś nawet tort, który rzekomo miał być prezentem na urodziny.


Na drogach prowadzących z Litwy zatrzymywane są duże przemyty papierosów w tirach. Np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych, mebli; zdarzył się też transport fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których były paczki papierosów, a wypełniającymi wolne przestrzenie ziarnami, okazała się kukurydza. Była też odnotowana próba ukrycia papierosów w karetce pogotowia, przęśle mostu i kolejowych cysternach.

źródło:
Zobacz więcej