RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Problemy Grzegorza Schetyny z zapamiętaniem „sześciopaku Schetyny”

„Szóstkę Schetyny” lider PO zaprezentował w lipcu w czasie Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
„Szóstkę Schetyny” lider PO zaprezentował w lipcu w czasie Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, miał problemy z wymienieniem programu politycznego własnego ugrupowania, nazywanego „szóstką Schetyny”. Poproszony o wymienienie poszczególnych jego elementów, kilka z nich pomylił, o innych z kolei zapomniał. Wcześniej także Paweł Poncyljusz, „jedynka” KO w Rzeszowie, nie umiał opisać programu Koalicji.

„Jedynka” KO nie zna „szóstki Schetyny”. „Przecież wszyscy mówią, że nie ma programu”

„Jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Rzeszowie Paweł Poncyliusz nie potrafił wymienić wszystkich elementów tzw. szóstki Schetyny. – Związki...

zobacz więcej

„Szóstkę Schetyny” lider PO zaprezentował w lipcu w czasie Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. Przedstawił wówczas sześć – jak mówił – głównych zmian, których Polska „pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają”. Dalej wymienił, że chodzi o: wolność i demokrację w Polsce, wyższe pensje, służbę zdrowia, program dla seniorów, edukację, a także czyste powietrze i wodę.

W czwartek Grzegorz Schetyna w Radiu ZET został poproszony o przypomnienie wyborcom swojego programu. Nie pomylił się w punkcie pierwszym – jak zapewnił, „najważniejsze to akt odnowy demokracji, czyli cały system, który ma spowodować powrót do państwa prawa”.

Jako drugi element wymienił służbę zdrowia (która awansowała z trzeciego na drugie miejsce programu).

Zapytany o trzeci punkt stwierdził, że „to na pewno smog, zmiany klimatyczne, wszystko, co jest związane ze środowiskiem, czystą energią”. W zaprezentowanym w lipcu programie ten punkt został zaprezentowany na końcu.

Polityk PO: Ludzie na ulicach codziennie pytali, kiedy zmienicie lidera

„Grzegorz Schetyna zaakceptował, że nie trawi go nasz elektorat”, „Grzesiek zrobił dobrze sobie i nam” – mówią w rozmowie z wp.pl „anonimowi”...

zobacz więcej

– Czwarty punkt to jest na pewno szkoła, która musi być dobrze zorganizowana, kwestie podwyżki dla nauczycieli, pomysłu na szkołę – wyliczał Schetyna, przesuwając tym samym temat edukacji z piątego na czwarte miejsce.

Piąty punkt? – Powiedziałby o tym wszystkim, co smog, co… o służbie zdrowia bym jeszcze – niepewnie wypowiadał się lider PO. Prowadząca rozmowę dziennikarka zwróciła mu uwagę, że służba zdrowia była już wymieniona w jednym z poprzednich punktów.

– No tak, ale służba zdrowia to kwestie, które… powiedziałbym o onkologii, jako o ważnym punkcie, który bym wyodrębnił, ze względu na to, że dzisiaj rak jest największym mordercą i największym zagrożeniem – stwierdził Schetyna. Wcześniej postulat zmian w onkologii nie pojawiał się jednak jako odrębny punkt „sześciopaku”.

Następnie przewodniczący PO wymienił szósty punkt, który także okazał się nowością. – To kwestia, powiedziałbym, o samorządzie i finansach, o mocnym postawieniu na podparcie finansowe samorządów, czyli podatki PIT i CIT w samorządzie, które zostają na miejscu, w naszych społecznościach, lokalnych ojczyznach – oznajmił. Po kilku minutach wyliczania zakończyło się przedstawianie programu PO wyborcom. Grzegorz Schetyna zapomniał o postulatach dotyczących „wyższych pensji”; wspomniał o tym jedynie przy okazji „podwyżek dla nauczycieli”. Nie wymienił także zapowiadanego wcześniej „programu dla seniorów”. Pojawiły się za to nowe punkty, zakładające zajęcie się onkologią i „podparciem finansowym samorządów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej