Ardanowski: Wszystkie pieniądze, które rolnikom się należą, zostaną wypłacone

W TVP Info o suszy i cenach żywności (fot. arch. PAP/Lech Muszyński)

– Problemy związane z suszą dotyczą ponad 3 mln hektarów, około 200 tys. gospodarstw. Ale obojętnie, czy to będą straty, które trzeba będzie pokryć miliardem czy dwoma miliardami; te pieniądze rząd przeznaczy – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w programie „Gość Wiadomości”.

Susza rolnicza niemal w całym kraju. Polska wnioskuje do UE o pomoc klęskową

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Zbiory owoców są niższe od ubiegłorocznych o około 20-30 proc. Minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

Szef resortu rolnictwa mówił też o rosnących cenach żywności i pokazał zestawienie. – Jeżeli chodzi o Europę, Polska ma jedną z najtańszych żywności. Tańsza w Europie jest tylko w Macedonii i Rumunii – powiedział minister, wskazując na wykres.

Pytany o straty związane z suszą powiedział, że szacunki wciąż trwają.

– Będzie to ponad 3 mln hektarów, w około 200 tys. gospodarstw. Ale obojętnie, czy to będą straty, które trzeba będzie pokryć miliardem czy dwoma miliardami; te pieniądze rząd przeznaczy – powiedział Ardanowski. Zapewnił, że jak tylko szacunki się zakończą, zostanie przyjęta uchwała rządu w tej sprawie.

– Czy rolnicy będą składali wnioski jeszcze we wrześniu, czy to będzie październik, czy listopad, to wszystkie pieniądze, które rolnikom się należą w ramach pomocy suszowej, łącznie z dopłatą do hektarów, zostaną wypłacone – zapewnił Ardanowski.

źródło:
Zobacz więcej