RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Leworęczne” DNA zmienia strukturę mózgu

Mniej więcej jedna na 10 osób jest leworęczna (fot. Shutterstock/Leigh Prather)

Udało się odkryć pierwsze zmiany w DNA powiązane z byciem leworęcznym, ale także z odmienną budową mózgu – informuje czasopismo „Brain”.

Innowacyjne leki na raka piersi będą refundowane

Nowe leki m.in. stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi znalazły się w wykazie leków refundowanych obowiązującym od 1 września. Wraz z nową...

zobacz więcej

Mniej więcej jedna na 10 osób jest leworęczna. Wcześniejsze badania nad bliźniakami ujawniły wpływ czynników genetycznych, jednak szczegóły dopiero zaczynają być poznawane.

Zespół naukowców z University of Oxford porównał udostępnione przez brytyjski Biobank pełne sekwencje kodu genetycznego około 400 tys. osób. Wśród nich było nieco powyżej 38 tys. leworęcznych.

Zestawiając ze sobą setki tysięcy genomów, badacze zidentyfikowali mutacje typowe dla leworęcznych. Prawdopodobnie mają one wpływ także na budowę i funkcjonowanie mózgu.

Wykryte mutacje miały związek z budową skomplikowanego „rusztowania” zwanego cytoszkieletem, które organizuje wnętrze komórek organizmu. Wcześniejsze badania wykazały, że podobne mutacje zmieniające cytoszkielet ślimaków prowadzą do tego, że ich muszla skręca się „na lewo” – w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

20 lat siedzącego trybu życia to dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu

Osoby, które przez dwie dekady spędzają swój czas głównie na siedzeniu, są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż ich aktywni...

zobacz więcej

Jak wykazały badania obrazowe mózgów uczestników projektu Biobank, zmiany związane z budową cytoszkieletu wpływają na strukturę istoty białej w mózgu. Części półkul mózgowych związane z umiejętnościami językowymi osób leworęcznych były lepiej połączone i bardziej skoordynowane.

Naukowcy spekulują, że osoby leworęczne mogą mieć lepsze umiejętności werbalne, chociaż badanie nie dostarczyło odnośnych danych. Zaobserwowano natomiast nieco wyższe ryzyko schizofrenii i anoreksji oraz nieco niższe ryzyko choroby Parkinsona u osób leworęcznych.

Zdaniem specjalistów leworęczność zależy w 25 proc. od czynników genetycznych, a w pozostałych 75 proc. – od środowiskowych. Jednak badanie pozwoliło zbadać tylko 1 proc. tego składnika genetycznego i tylko w populacji brytyjskiej. Dlatego potrzebne będą dalsze badania prowadzone na całym świecie.

źródło:

Zobacz więcej