RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ślad stonogi sprzed pół miliarda lat. „Wyjątkowe odkrycie” [WIDEO]

Odkryty gatunek nazwano Yilingia spiciformis (fot. Virginia Tech College of Science)

W Chinach odkryto ślad pełznącego robaka, najpewniej praprzodka dzisiejszych stonóg, datowany na 550 mln lat. Magazyn „Nature” informuje, że to najstarsze tego rodzaju znalezisko, świadczące o początkach przemieszczania się zwierząt.

Jadła mięso, nazwano ją imieniem greckiego herosa. Naukowcy odkryli „papugodzillę”

Gigantyczna nowozelandzka papuga sprzed 19 mln lat dorastała jednego metra – informują naukowcy w piśmie „Biology Letters”. Skamieniałe szczątki...

zobacz więcej

Gatunek nazwano Yilingia spiciformis, od pobliskiego miasta Yiling w prowincji Hubei w południowych Chinach. Oprócz śladu o długości około 60 cm odkryto oddzielne skamieniałości innych robaków tego gatunku i ich ślady.

Natrafiono na nie w warstwach skał, które zespół prof. Shuhai Xiao z amerykańskiego Virginia Tech College of Science badał w latach 2013-2018.

– Odkrycie świadczy o tym, że zwierzęta o segmentowej budowie, zdolne do przemieszczania się, wyewoluowały przed 550 mln lat – wyjaśnia prof. Xiao.

Robak przypominał wija o długości 10 cm i szerokości około pół cm. Pełzał po mulistym dnie morskim, zatrzymując się co chwila. Jego ciało mierzyło około 50 segmentów, można w nim wyodrębnić lewą i prawą stronę, grzbiet, głowę i ogon. Budowa jego ciała reprezentuje więc symetrię dwuboczną, typową dla królestwa zwierząt.Prof. Rachel Wood z Uniwersytetu w Edynburgu przekonuje, że to wyjątkowe odkrycie. – Otrzymaliśmy dowód, że zwierzęta o segmentowej budowie były obecne tak wcześnie i posiadały umiejętność poruszania się po dnie morza w czasach prekambryjskich. Co więcej, możemy powiązać ślad z konkretnym zwierzęciem. Taki dowód jest wyjątkowy i daje nam bezpośredni wgląd w ważny etap ewolucji zwierząt – tłumaczy.

Przypuszcza się, że symetria dwuboczna, segmentowane ciało i zdolność do ukierunkowanego ruchu, wyewoluowały w okresie ediakaru, pomiędzy 635 a 539 mln lat temu, długo zanim na ziemi pojawiły się dinozaury, czy nawet uformował się prakontynent Pangea. Jednak do czasów najnowszego odkrycia nie natrafiono na skamieniałości, które mogłyby to jednoznacznie potwierdzić.


źródło:
Zobacz więcej