Raport

Epidemia koronawirusa

Szef MON: Negocjujemy warunki zakupu myśliwców F-35

Aby kupić F-35, Polska musiała uzyskać zgodę amerykańskiego rządu (fot. REUTERS/Axel Schmidt)

Ministerstwo Obrony Narodowej negocjuje warunki zakupu amerykańskich myśliwców F-35 – oświadczył na antenie radiowej Jedynki szef resortu Mariusz Błaszczak.

Myśliwska ekstraklasa. F-35 jest niemal niewidzialny dla radarów

F-35 Lightning II to jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar, jedyny zaliczany do piątej generacji...

zobacz więcej

Minister podkreślił, że zakupy maszyn od Stanów Zjednoczonych są elementem rozpisanego na 15 lat planu modernizacji technicznej polskiej armii. Dodał, że aby kupić F-35, Polska musiała uzyskać zgodę rządu Stanów Zjednoczonych.

– To jest najnowocześniejszy samolot – nie ma porównania z żadnym na świecie. Daje przewagę siłom powietrznym, które posiadają tę maszynę. Jest niewidzialny dla radarów, współpracuje z samolotami F-16, które polska armia posiada – tłumaczył Błaszczak.

Szef resortu obrony przypomniał, że Polska kupiła już od Stanów Zjednoczonych system rakietowy Patriot czy rakiety Himars. Zaznaczył przy tym, że sprzęt dla Wojska Polskiego kupowany jest też od polskich producentów. – Są dziedziny, w których polski przemysł zbrojeniowy należy do czołówki – podkreślił.


źródło:
Zobacz więcej