RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dworczyk: Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy ws. odprowadzania ścieków

Szef KPRM odniósł się do awarii oczyszczalni „Czajka” (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Szef KPRM odniósł się do awarii oczyszczalni „Czajka” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy wobec awaryjnego rozwiązania problemu odprowadzania ścieków do Wisły – stwierdził na antenie Polsat News szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Gość programu zaznaczył, że kilkakrotnie prosił stołeczny ratusz o informacje, co ma stać się z nieczystościami w dalszej perspektywie.

„Proszę nie używać tego typu słów”. Trzaskowski tłumaczy zwłokę ratusza ws. awarii w „Czajce”

– Zrzut był od godz. 8.00. O 8.40 ja się o tym dowiedziałem. Zwołałem sztab natychmiast, powiadomiliśmy rząd i później wyszliśmy na konferencję –...

zobacz więcej

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do położonej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia przestał funkcjonować.

Dworczyk został zapytany w Polsat News o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który w środę ocenił, że w sprawie wycieku ścieków do Wisły i związanej z tym „katastrofy ekologicznej” władze Warszawy „chowają głowę w piasek”.

– Cały czas nie słyszymy, jaka jest alternatywa do tego czasowego rozwiązania, awaryjnego rozwiązania, które jest realizowane olbrzymim nakładem sił i środków przez rząd. Prosiłem już kilkakrotnie władze Warszawy o to, żeby jak najszybciej przedstawiły swój pomysł na to, co z tymi ściekami ma się dziać w dłuższej perspektywie, bo wiemy, że naprawa kolektora biegnącego pod dnem Wisły zajmie zapewne wiele miesięcy – powiedział szef KPRM.

Rtęć, ołów, substancje rakotwórcze. Co firmy odprowadzają do stołecznej kanalizacji?

118 przedsiębiorstw z lewobrzeżnej Warszawy, w tym huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej i paliwowej, odprowadza ścieki przemysłowe do...

zobacz więcej

Pytany o koszty realizacji obecnego i tymczasowego rozwiązania, szef KPRM zapowiedział, że będą one podsumowywane po zakończeniu projektu. Zaznaczył, że obecnie najważniejsze jest zablokowanie zrzutu ścieków do Wisły.

Dodał, że początkowe informacje stwierdzały, że usuwanie awarii może zająć około miesiąca. – Myśleliśmy: miesiąc, dwa. No ale teraz jak słyszymy cztery, pięć miesięcy, a może dłużej, to (pojawia się) pytanie do władz Warszawy jaka jest alternatywa – powiedział Dworczyk.

Dodał, że próba alternatywnego odprowadzenia ścieków przez zastępczy rurociąg może nastąpić w piątek, natomiast cały system może ruszyć w sobotę. Dworczyk przypomniał również, że obecne przedsięwzięcie będzie sfinansowane z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnosząc się do słów premiera o „chowaniu głowy w piasek” stwierdził: „Jaką głowę w piasek? Rozwiązujemy problem. Wyciągamy konsekwencje natychmiast, jeżeli stwierdzamy, ze coś jest nie tak".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej