RAPORT

Pogarda

Matka była w stanie wegetatywnym. Dziecko urodziło się 56 dni po śmierci jej mózgu

Od ok. 20. do 27. tygodnia (ok. 50-60 dni) ciąży kobieta była w stanie wegetatywnym (fot. Shutterstock/mehmetcan)
Od ok. 20. do 27. tygodnia (ok. 50-60 dni) ciąży kobieta była w stanie wegetatywnym (fot. Shutterstock/mehmetcan)

Najnowsze

Popularne

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim dziewczynka przyszła na świat 56 dni po śmierci mózgu matki. Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w lutym, ale szpital dziecko opuściło kilka tygodni temu.

Dziecko urodziło się 117 dni po orzeczeniu śmierci mózgu matki

Po 117 dniach od orzeczenia śmierci mózgu 27-latki, przyszła na świat jej córka. Nigdy wcześniej nie udało się tak długo podtrzymywać funkcji...

zobacz więcej

Dwudziestokilkuletnia krakowianka trafiła na oddział intensywnej terapii po udarze mózgu. W wyniku powikłań nastąpiła śmierć jej mózgu. Kobieta była wówczas w 20. tygodniu ciąży. Ojciec dziecka i rodzina chcieli, aby przyszło ono na świat.

Od ok. 20. do 27. tygodnia (przez 50-60 dni) ciąży kobieta była w stanie wegetatywnym.

– Była sztucznie żywiona, wentylowana i dializowana – powiedział w środę prof. Hubert Huras, kierownik Oddziału położnictwa i perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ciąża została rozwiązana w 27. tygodniu przez cesarskie cięcie, 56 dni po śmierci mózgu matki.

Nowo narodzona dziewczynka ważyła ponad 1200 gramów. Miała słabe mięśnie, układ oddechowy i płuca. Przez ok. pół roku po narodzinach leżała w szpitalu, podpięta do odpowiedniej aparatury. Po wypisie trafiła do dziecięcego szpitala św. Ludwika, gdzie miała osobny pokój i gdzie rodzina mogła przyzwyczajać się do przejęcia opieki nad nią. W dniu wypisu dziecko ważyło ponad 3 kg. Teraz jest w domu.

Jako dziecko zgubiła się w pociągu. Odnaleziono ją po 20 latach

Jako czteroletnia dziewczynka zgubiła się w pociągu. Po 20 latach odnalazła się w Rosji, a niedawno miała okazję spotkać się ze swoimi...

zobacz więcej

– Dziewczynka została wypisana w stanie, w którym może samodzielnie funkcjonować w domu i przechodzi proces rehabilitacji typowy dla dzieci urodzonych w 27. tygodniu ciąży – powiedział prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podtrzymywanie ciąży w przypadku śmierci mózgu matki jest rzadkie. W Polsce odnotowano kilka takich przypadków. – Małe jest doświadczenia w prowadzeniu dzieci, które rozwijają się w kompletnie innych warunkach w okresie życia wewnątrzmacicznego, kiedy matka znajduje się w stanie agonalnym – wyjaśnił kierownik oddziału neonatologii w Szpitalu Uniwersyteckim.

W przypadku krakowskim płód był dokładnie monitorowany i regularnie badany ultrasonograficznie – z badań wynikało że dziecko rośnie, co oznaczało że dostawy substancji odżywczych i tlenu przez łożysko były dobre. W przypadku takiej ciąży jednak – o czym mówią specjaliści – nie ma bodźców wynikających z aktywności matki (ruszanie się), które stymulują dziecko do rozwoju.

O podobnym przypadku informowaliśmy we wtorek – chodzi o dziewczynkę, która w czeskim Brnie przyszła na świat po 117 dniach od śmierci matki, której mózg przestał pracować w wyniku udaru, w 15. tygodniu ciąży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej