RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki do przedsiębiorców: Liczba stron ustaw spadła o połowę

W 2018 roku, po raz pierwszy, ilość stron ustaw spadła – powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z przedsiębiorcami i dodał, że spadła aż o około połowę. Jak wspomniał, było prawie 31 tysięcy stron, a zostało około 15 tysięcy. – W tym roku utrzymamy ten poziom o połowę niższy niż w poprzedzających kilku latach – zapowiedział.

Rośnie wysokość wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło rok do roku o 7,4 proc. i wynosi 5 tys. 182 zł (brutto); zatrudnienie o 2,7 proc. –...

zobacz więcej

W środę, w ramach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedsiębiorcami. Szef rządu zwrócił uwagę, że przedstawiciele tej grupy „narzekają czasami na nadmiar papierologii i biurokracji”. Jak zauważył, nie ma lepszego, „bardziej mierzalnego (…) wskaźnika niż ilość stron ustaw”.

Dodał, że chciałby przedstawić kilka faktów. – Przez 25 lat pokazywaliście nam, politykom, że ta liczba stron ustaw co roku wzrasta. No otóż chcę powiedzieć, że w 2018 roku, po raz pierwszy, spadła z 31 tysięcy stron, na około 15 tysięcy, czyli o około połowę – oznajmił Morawiecki i zapewnił: „w tym roku utrzymamy ten poziom o połowę niższy niż w poprzedzających kilku latach”.

– Zapewne tam ciągle jest dużo tych przepisów biurokratycznych, ale jest ich o połowę mniej – powtórzył.

Forum Ekonomiczne. „Sprawiedliwa Transformacja. Perspektywy energetyczne na najbliższą dekadę”

Trwa XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy. W środę odbyła się debata „Sprawiedliwa Transformacja. Perspektywy energetyczne na najbliższą dekadę”,...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że „najlepszym miernikiem przyciągania biznesu są inwestycje i inwestycje zagraniczne, w szczególności zagraniczne”.

– My Polacy traktujemy Polskę jako pierwszy wybór, inwestorzy zagraniczni niekoniecznie – stwierdził Morawiecki i przytoczył statystyki przygotowane przez jedną z firm, które wskazują, że „mamy 38–procentowy wzrost”. – Dla porównania, nasi bezpośredni konkurenci, w tym kontekście mogę tak określić przecież naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, Węgrzy, Czesi czy Rumuni, wzrost w okolicy zero, a my mamy około 38 procent – podkreślał.

– Polska jako magnes gospodarczy. Inwestorzy, którzy głosują pieniędzmi, głosują swoimi nogami, pokazują, że Polska jest państwem, które ma ogromne perspektywy gospodarcze – mówił premier.


Jego zdaniem, przyczyniła się „do tego polityka makrogospodarcza, która jest polityką spójną”.

Forum Ekonomiczne. „Wyzwania stojące przed sektorem wydobywczym – kierunki zmian”

W Krynicy trwa XXIX Forum Ekonomiczne. W środę odbyła się konferencja „Wyzwania stojące przed sektorem wydobywczym – kierunki zmian”, której...

zobacz więcej

– Z przyjemnością mogę dziś powiedzieć, że nasz dług w walutach zagranicznych maleje, spadł poniżej 30 procent. Jednocześnie dług do PKB spadł w zeszłym roku poniżej 49 proc., w okolice 48. W tym roku ma szanse spaść poniżej 47 proc. do PKB – wymieniał szef rządu. – To wszystko dzieje się bez tych dopalaczy, które nasi poprzednicy sobie nostryfikowali. A mianowicie, OFE, pamiętacie to, prywatyzacje, taka była ich filozofia. I sprzedali nasze przedsiębiorstwa za 60 mld zł. Dywidendy i zatrzymane zyski 50 mld. Czyli przez 8 lat 110 mld zł, OFE – 160 mld zł, dług – 380 mln zł, łącznie ponad 600 mld zł. Do długu, który wynosił 511 mln zł, tyle dołożyli nasi poprzednicy – ocenił.

Morawiecki zwrócił uwagę, że niektórzy zastanawiają się, kto zadłuża państwo. – Warto – zdaniem premiera – mieć „te liczby z tyłu głowy”. – To jest matematyka, od której nie ma ucieczki – zauważył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej