RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Karpie, sumy, sandacze. Setki śniętych ryb w jeziorze na Dolnym Śląsku

Zdjęcia śniętych ryb w Jeziorze Koskowickim otrzymaliśmy na platformę Twoje Info (fot. Twoje info)

Dziesiątki, a nawet setki podduszonych ryb znajdują się na brzegu i w samym Jeziorze Koskowickim (woj. dolnośląskie). To efekt tzw. przyduchy, czyli gwałtownego spadku tlenu w wodzie. – Od soboty na brzegu jeziora w miejscowości Koskowice przybywa śniętych ryb. Wśród nich są karpie, sumy, sandacze – mówi portalowi tvp.info mieszkaniec gminy Legnickie Pole.

Sprawdź, kiedy ścieki dopłyną do Bałtyku [MAPA]

– Obecnie zrzut ścieków płynie Wisłą w Toruniu. W sobotę będzie się go można spodziewać w Tczewie. Prawdopodobnie pod koniec weekendu ścieki...

zobacz więcej

– Prawdopodobnie doszło do tzw. przyduchy, która spowodowała śnięcie ryb. Przyducha powstaje z powodu wysokiej temperatury powietrza i niskiego poziomem tlenu w wodzie. Wtedy dochodzi do śnięcia ryb właśnie – poinformował nas czytelnik. Jak dodał, sytuacji nie sprzyja również niski poziom wód.

– Temperatura w jeziorze ma około 24 st. C., obok jeziora unosi się straszliwy fetor – dodał wędkarz.

– Dobrze by było wodę natlenić, są na to sposoby. Jest wtedy szansa, że nie będzie przyduszać się więcej ryb – przekonuje wędkarz.

– Terenami Jeziora Koskowickiego zarządza Polski Związek Wędkarski. To ten podmiot jest jego dzierżawcą i to do niego należy zajęcie się tą sprawą – powiedział portalowi tvp.info Paweł Gajlewicz, komendant Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Legnicy. Jak podaje portal, legnica.naszemiasto.pl, martwe zwierzęta są już usuwane przez przedstawicieli legnickiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego.

Zdjęcia śniętych ryb w Jeziorze Koskowickim na platformę Twoje Info otrzymaliśmy od naszego czytelnika.

źródło:
Zobacz więcej