RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBOS: Wzrosło poparcie dla prezydenta Dudy, Sejmu i Kościoła

61 proc. ankietowanych dobrze oceniło pracę Andrzeja Dudy (fot. Shutterstock/Bartlomiej K. Kwieciszewski)
61 proc. ankietowanych dobrze oceniło pracę Andrzeja Dudy (fot. Shutterstock/Bartlomiej K. Kwieciszewski)

61 proc. ankietowanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy. W porównaniu z sondażem lipcowym to wzrost o 3 punkty proc. – wynika z sierpniowego sondażu. CBOS zauważa, że także notowania parlamentu w sierpniu są lepsze niż w lipcu, a w przypadku Sejmu są najlepsze od lutego 2008 r.

Prezydent: Polskie służby wykryły działania o charakterze szpiegowskim

– Polskie służby kontrwywiadowcze wykryły pewne działania, które mogły mieć charakter szpiegowski, ta sprawa jest w tej chwili badana – powiedział...

zobacz więcej

Działalność prezydenta dobrze oceniło 61 proc. respondentów. To wzrost o 3 punkty proc. względem sondażu przeprowadzonego w lipcu. Działania Andrzeja Dudy zostały negatywnie ocenione przez 30 proc. ankietowanych – to o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio.

CBOS zauważa, że pozytywnie o działalności głowy państwa wypowiadają się zwolennicy PiS, osoby o poglądach prawicowych i najbardziej zaangażowane w praktyki religijne. Natomiast negatywne opinie o działalności prezydenta przeważają w elektoracie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, wśród ankietowanych o poglądach lewicowych, nieuczestniczących w praktykach religijnych, mieszkańców największych miast oraz najlepiej wykształconych.

CBOS zauważa, że notowania parlamentu w sierpniu są lepsze niż w lipcu, a w przypadku Sejmu są najlepsze od lutego 2008 r. Pozytywnie pracę posłów oceniło w sierpniu 37 proc. respondentów - w porównaniu z ubiegłym miesiącem to wzrost o 5 punktów proc. Natomiast niezadowoleni z pracy Sejmu stanowią 46 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty proc.).

Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu w sondażach

zobacz więcej

CBOS wskazuje, że pozytywne opinie o pracy posłów przeważają nad negatywnymi przede wszystkim wśród respondentów zamierzających w najbliższych wyborach głosować na PiS. Dominują one także u osób o prawicowych poglądach politycznych, najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne, zwłaszcza wśród uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu.

Przeważają tu osoby w wieku 55-64 lata, mieszkańcy wsi, respondenci deklarujący wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujący niskie dochody.

Z kolei głosy krytyki są zauważalnie częstsze niż przeciętnie wśród wyborców pozostałych uwzględnionych w analizie komitetów, szczególnie SLD i KO. Wyróżniają się pod tym względem ponadto ankietowani o lewicowych i - w mniejszym stopniu - centrowych poglądach politycznych, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie, najlepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, uzyskujący wysokie dochody, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz mający od 25 do 34 lat.

Według sondażu, działalność Senatu dobrze ocenia 34 proc. respondentów. To o 2 punkty proc. więcej niż w lipcu. Krytycy stanowią natomiast 40 proc. - mniej o 2 punkty proc. niż w poprzednim sondażu.

CBOS poprosił też o ocenę działalności Kościoła rzymskokatolickiego. Jak podkreślił, od lipca zwiększył się odsetek badanych, którzy pozytywnie oceniają jego działalność i w sierpniu wynosi on 52 proc. (wzrost o 4 punkty proc.). Skala niezadowolenia z funkcjonowania tej instytucji pozostała w zasadzie niezmieniona i wynosi 37 proc.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 22-29 sierpnia metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej