RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Martwe szczury na brzegu zanieczyszczonej Wisły [WIDEO]

Na nagraniu zarejestrowano wodę tuż za miejscem zrzutu ścieków oraz leżące, nieżywe zwierzęta (fot. PAP/Leszek Szymański/Telewizja wPolsce.pl)

Tuż za miejscem zrzutu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy, na brzegu Wisły leżą martwe szczury – informuje portal wPolityce.pl. Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska poinformowała w środę, że w surowych ściekach komunalnych wylewanych do Wisły mogą znajdować się także ścieki z zakładów przemysłowych – powstaje więc zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi.

Reporter telewizji wPolsce.pl wybrał się nad Wisłę, w miejsce, które znajduje się poniżej zrzutu ścieków z uszkodzonych kolektorów oczyszczalni „Czajka”. Na nagraniu zarejestrował rzekę zanieczyszczoną ściekami, które od ponad tygodnia – po awarii rurociągu pod rzeką, wpływają do wody.

„Proszę nie używać tego typu słów”. Trzaskowski tłumaczy zwłokę ratusza ws. awarii w „Czajce”

– Zrzut był od godz. 8.00. O 8.40 ja się o tym dowiedziałem. Zwołałem sztab natychmiast, powiadomiliśmy rząd i później wyszliśmy na konferencję –...

zobacz więcej

Stolica pobiera wodę z ujęć znajdujących się powyżej miejsca, gdzie nieczystości trafiają do rzeki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnia, że woda w stolicy jest „bezpieczna i można ją pić”.

Warszawski ratusz poinformował, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.

Miejskie służby prowadzą ozonowanie tych ścieków, co ma usuwać większość bakterii. Zdaniem Inspektoratu Ochrony Środowiska może to jednak zaszkodzić niektórym organizmom w rzece.

źródło:
Zobacz więcej