RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od technologii 1G do 5G. Polskie perspektywy

Polska ma obecnie jedne z najbardziej wyśrubowanych w Europie norm poziomów pól elektromagnetycznych (fot. Shutterstock/24Novembers)

Główne bariery dla rozwoju sieci 5G w Polsce to kwestie: gęstości stacji bazowych, uwarunkowane polskimi przepisami dotyczącymi promieniowania oraz edukacji na temat korzyści jakie daje 5G – ocenił w Krynicy-Zdroju prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

„5G fundamentalne dla bezpieczeństwa”. Morawiecki i Pence podpisali wspólną deklarację

Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G – podano we „Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G”,...

zobacz więcej

Prezes UKE wystąpił na panelu Forum Ekonomicznego w Krynicy poświęconym rozwoju technologii 5G w Polsce i Europie. Pytany o bariery, które rozwój ten może napotkać w kraju przypomniał, że Urząd jest niezależny z punktu widzenia administracji.

Zaznaczył też, że gruntem dla wdrażania tej technologii jest polska ustawa telekomunikacyjna, czy ustawa o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czekająca na podpis prezydenta – Dużym wyzwaniem jest dla nas gęstość stacji bazowych – podkreślił Cichy.

Przypomniał, że Polska ma obecnie jedne z najbardziej wyśrubowanych w Europie norm poziomów pól elektromagnetycznych (PEM): 0,1 W/m kw. oznacza gęstość mocy nadajników wielokrotnie mniejszą, niż w innych krajów Unii Europejskiej, gdzie limity sięgają 7-8 W/m kw.

– Będziemy mieć braki, na poziomie potrzeby budowy cztero-sześciokrotnie większej liczby stacji bazowych, na obszarach głównie pozamiejskich – wskazał prezes UKE.źródło:

Zobacz więcej