RAPORT

Pogarda

Katar przedstawił logo mundialu

Najbliższy mundial po raz pierwszy w historii odbędzie się w kraju islamskim (fot. PAP/EPA/AHMED JALIL)
Najbliższy mundial po raz pierwszy w historii odbędzie się w kraju islamskim (fot. PAP/EPA/AHMED JALIL)

Najnowsze

Popularne

Biały, wełniany szal, ułożony w kształcie spłaszczonej ósemki i ozdobiony lokalnymi ornamentami – tak przedstawia się logo piłkarskich mistrzostw świata, których gospodarzem w 2022 r. będzie Katar. Będzie to pierwszy mundial, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim.

Pierwszy nowy stadion na piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze otwarty

Stadion w Al-Wakrah, na którym będą rozgrywane mecze piłkarskich mistrzostw świata w 2022 r., został roczyście otwarty. To pierwszy nowo wybudowany...

zobacz więcej

Logo wyświetlono we wtorek o godz. 20.22 czasu lokalnego (19.22 czasu polskiego) na budynkach stolicy Kataru – Dausze, a także w Kuwejcie, Libanie, Jordanii i Iraku. Inne kraje arabskie, skonfliktowane z Katarem, nie wzięły udziału w promocji znaku najbliższego mundialu.

Ósemka symbolizuje liczbę stadionów, na których będą rozgrywane mecze, a szal nawiązuje do zimy, bo o tej porze roku odbędzie się turniej (listopad, grudzień). Cyfra jest spłaszczona i przypomina kształtem Puchar Świata, najbardziej prestiżowe trofeum piłkarskie, o które będą walczyć nad Zatoką Perską 32 drużyny.

W maju FIFA nie zgodziła się na zwiększenie liczby uczestników mistrzostw świata w 2022 r. Wcześniej pojawiały się sugestie, że być może wystąpi 48 reprezentacji, ale federacja zdecydowała o utrzymaniu liczby 32 uczestników. Dopiero na kolejnym turnieju – w 2026 r. na boiskach w USA, Kanadzie i Meksyku – wystąpi 48 drużyn.

Mistrzostwa świata 2022 mają się rozpocząć 21 listopada i potrwać do 18 grudnia. Ubiegłoroczny mundial w Rosji wygrała Francja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej