RAPORT

Wojna na Ukrainie

Długi Polaków. Największy ma 63-latek z Lubelszczyzny

Liczba niesolidnych dłużników wynosi niemal 2,8 mln (fot. Shutterstock/LightField Studios)
Liczba niesolidnych dłużników wynosi niemal 2,8 mln (fot. Shutterstock/LightField Studios)

Zaległości Polaków przekroczyły w II kwartale tego roku 76,6 mld zł – tak wynika z najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG InfoMonitor i BIK. Liczba niesolidnych dłużników wynosi niemal 2,8 mln, a największy dług - 71 mln zł – ma 63-letni mieszkaniec woj. lubelskiego.

Długi Polaków. Rekordzista ma do spłaty blisko 47 milionów

Ponad 1 mln osób w 13 aglomeracjach nie daje rady opłacać w terminie rachunków i rat kredytowych na niemal 34 mld zł – wynika z analizy BIG...

zobacz więcej

– Przeterminowane zobowiązania kredytowe i pozakredytowe Polaków w drugim kwartale 2019 roku zwiększyły się o niecałe 0,64 mld zł, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w pierwszych miesiącach tego roku – wskazało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Chodzi, jak wyjaśniono, o opóźnione min. 30 dni dotyczące płatności na co najmniej 200 zł. To między innymi raty kredytów, pożyczek, zaległe czynsze, ubezpieczenia, rachunki telefoniczne, alimenty, koszty sądowe czy też zobowiązania wobec firm windykacyjnych.

– Dane obejmują zaległości wpisane do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz opóźnienia kredytów w BIK. Na koniec czerwca było to niemal 76,65 mld zł, a liczba dłużników, po niewielkim spadku, wciąż utrzymuje się w granicach 2,8 mln osób – wyliczono.

Według prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka spadek liczby niesolidnych dłużników nie wynika z widocznej poprawy jakości spłaty rachunków, ale ze sprzedaży portfeli przeterminowanych płatności firmom windykacyjnym. – Z badań wynika, że ogromny wpływ na piętrzenie się zaległości mają również nadmierny konsumpcjonizm i nie zawsze obowiązkowe podejście do płatności – powiedział.

Na liście powodów, które usprawiedliwiałyby niepłacenie bieżących zobowiązań, obok zdarzeń losowych takich jak choroba (45 proc.) czy utrata pracy (20 proc.), badani wymieniają także zbyt niskie zarobki (35 proc.), za niskie emerytury i renty (22 proc.), a w niemal co czwartym przypadku (23 proc.) zapewnienie odpowiedniego poziomu życia dzieciom i rodzinie – pokazują badania Quality Watch, cytowanego w raporcie. O niecały 1 proc. wzrosła średnia kwota zaległości przypadająca na osobę, na koniec czerwca wyniosła ona 27 413 zł - wyliczono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej