SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Król mafii wnuczkowej” został skazany. Hoss działał w kilku krajach

Oskarżony Arkadiusz Ł. ps. Hoss (C) na sali rozpraw (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Oskarżony Arkadiusz Ł. ps. Hoss (C) na sali rozpraw (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Na 7 lat więzienia poznański sąd skazał Arkadiusza Ł. ps. Hoss, nazywanego „królem mafii wnuczkowej”. Wobec jego brata Adama P. orzeczono karę 6 lat pozbawienia wolności. Obaj oskarżeni byli o kradzieże i wyłudzenia kilku milionów złotych w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu.

Metodą „na wnuczka” wyłudził 1,6 mln złotych. Akt oskarżenia ws. „Hossa” już w sądzie

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, domniemanemu szefowi grupy wyłudzającej od starszych osób...

zobacz więcej

Proces Arkadiusza Ł. ps. Hoss toczył się przed poznańskim sądem okręgowym ponad dwa lata. Śledczy zarzucali mu udział w grupie przestępczej i wyłudzenie lub próbę wyłudzenia w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu w latach 2012-2014 w sumie kilku milionów złotych w różnych walutach oraz kosztowności: biżuterii, złota i złotych monet. Ofiarami były głównie osoby w podeszłym wieku, często samotne.

Mężczyzna miał wprowadzać obywateli innych państw w błąd co do tożsamości, pozorując bliskie pokrewieństwo lub znajomość z nimi. Miał też podawać się m.in. za funkcjonariusza policji. Na ławie oskarżonych Hoss zasiadł razem ze swoim bratem Adamem P., który odpowiadał z wolnej stopy.

We wtorek poznański sąd uznał Arkadiusza Ł. za winnego zarzucanych mu przestępstw i wymierzył mu karę łączną 7 lat więzienia. Wobec jego brata orzeczono karę 6 lat pozbawienia wolności. Sąd nakazał im również naprawienie szkody oraz pokrycie kosztów sądowych.

Sędzia Karolina Siwierska podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że przestępczy proceder prowadzony przez oskarżonych, z którego uczynili sobie stałe źródło dochodu, był wyjątkowo „odrażający moralnie”. – Oskarżeni oszukiwali ludzi w podeszłym wieku, wykorzystując ich nieporadność, naiwność, dobre serce i w ten sposób pozbawiali ich oszczędności całego życia czy pamiątkowej, rodzinnej biżuterii – dodała. Wyrok nie jest prawomocny.

źródło:

Zobacz więcej