RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były więzień obozów koncentracyjnych: „przepraszam” to za mało. Niemcy powinni za wszystko płacić

– Niemcy są winni wszystkiemu, co się stało w Europie. Twierdzę, że powinni płacić nie tylko Żydom, ale również Polakom – powiedział w programie „Minęła 20” Edward Mosberg, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.

Steinmeier: Nie zapomnimy cierpienia polskich rodzin, jak i odwagi stawiania oporu

W niedzielę popołudniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się centralne obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej. W ceremonii biorą...

zobacz więcej

Edward Mosberg jest byłym więzień nazistowskich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W TVP Info mówił o obchodach 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Według Edwarda Mosberga Niemcy powinni płacić Polsce reparacje. – Niemcy wybrali przecież podczas wyborów Hitlera. Oni są odpowiedzialni za wszystko, co się stało w Europie. Twierdzę, że Niemcy powinni płacić nie tylko Żydom, ale również Polakom, którzy ginęli i tracili swoje majątki – powiedział.

Odniósł się także do słów prezydenta Niemiec, który podczas obchodów mówił: „Chylę czoła przed cierpieniem ofiar. Proszę o przebaczenie za historyczną winę Niemiec i przyznaję się do naszej nieprzemijającej odpowiedzialności”.

Zdaniem byłego więźnia słowo „przepraszam” to za mało. – W moim pojęciu Niemcy powinni za wszystko płacić – podkreślił Edward Mosberg.

źródło:
Zobacz więcej