RAPORT

Pogarda

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”: Nie należą nam się reparacje wojenne. To idiotyzm

Maciej Stasiński (fot. yt/Gazeta Wyborcza)
Maciej Stasiński (fot. yt/Gazeta Wyborcza)

Najnowsze

Popularne

– Należy to nazwać schizofrenią. To jest moim zdaniem skrajny idiotyzm, który uprawia w stosunkach z Niemcami rząd PiS-u od czterech lat twierdząc, że należą nam się reparacje wojenne, które nam się nie należą, ponieważ w 1953 r. Polska się ich zrzekła – powiedział dziennikarz i publicysta „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński.

„Izraelska firma doradziła Schetynie, by schował się w cień. Wpadł w szał”

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna wynajął izraelską firmę doradczą, by odnaleźć nową kampanijną strategię – donosi „Wprost”. –...

zobacz więcej

W TOK FM Stasiński był pytany o komentarz do uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz o podnoszone przez polityków kwestie związane z reparacjami wojennymi od Niemiec.

Odnosząc się do przemówienia prezydenta Niemiec dziennikarz stwierdził, że „było niezwykłe”. – Było wyrazem niemieckiej zdolności do tego, żeby rewidować własną historię, brać odpowiedzialność za to, co się stało bez żadnych odcieni czy relatywizacji tego, co się działo przez 12 lat rządów nowego lidera Trzeciej Rzeszy – mówił.

Komentując temat reparacji wojennych stwierdził, że „należy to nazwać schizofrenią” i jest to „moim zdaniem skrajny idiotyzm, który uprawia w stosunkach z Niemcami rząd PiS-u od czterech lat twierdząc, że należą nam się reparacje wojenne, które nam się nie należą, ponieważ w 1953 roku Polska się ich zrzekła”.

Ocenił, że rząd gra na „kompleksach antyniemieckich”. – To idiotyczne postępowanie, nie tylko dlatego, że dzisiaj jest szkodliwe, ale przede wszystkim dlatego, bo od 1989 roku nie mieliśmy na świecie lepszego sojusznika niż Niemcy – dodał.

Polskie władze wielokrotnie w ostatnim czasie zapowiadały, że będą się domagać od Niemiec reparacji wojennych, gdyż, jak wyjaśniały, sprawa ta nie została po II wojnie światowej w należyty sposób załatwiona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej