Raport

Epidemia koronawirusa

Wiceprezydent USA: Zebraliśmy się, aby dać świadectwo duchowi wielkiego narodu

Zebraliśmy się, aby dać świadectwo odwadze ludzi wielkich, duchowi wielkiego narodu i głębokiej, trwałej sile wielkiej cywilizacji – powiedział wiceprezydent USA Mike Pence w niedzielę w Warszawie na uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Przewodniczący Bundestagu: Pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w...

zobacz więcej

Pence podkreślił, że dla niego to wielki zaszczyt, że może uczestniczyć w niedzielnej uroczystości w Warszawie w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych i wszystkich Amerykanów.

Przypomniał, że dwa lata temu prezydent USA Donald Trump przybył do Warszawy i mówił o „potędze więzi pomiędzy Amerykanami i Polakami". „Mówiąc jego słowami: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha też Polaków” – dodał, cytując przemówienie, które Donald Trump wygłosił w 2017 r. w Warszawie.

Dziś natomiast - dodał - jako wiceprezydent USA ma wielki zaszczyt, że może „stanąć tu, w imieniu Amerykanów, w tym również 10 Amerykanów polskiego pochodzenia, w Polsce, która jest wolna, silna i bezpieczna”.

„Jak powiedział wtedy pan prezydent (Trump), historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest. Dzisiaj, w samym sercu Warszawy, stając tutaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się, aby dać świadectwo odwadze ludzi wielkich, duchowi wielkiego narodu i głębokiej, trwałej sile wielkiej cywilizacji” – powiedział Pence.

„Pamiętamy dziś długą listę polskich bohaterów, którzy walczyli o wolność w tych trudnych czasach. Ich nazwiska i pamięć ich bohaterstwa pozostaną na zawsze w sercach ludzi miłujących wolność. Długa, okropna wojna rozpoczęła się tutaj, w Polsce” – mówił na placu Piłsudskiego Pence.

Wiceprezydent przypomniał też, że wojna spowodowała cierpienie i poświęcenie wielu narodów na całym świecie. „Dzisiaj pamiętamy również i wspominamy 16 milionów Amerykanów, którzy musieli opuścić swoje domy, aby walczyć o wyzwolenie Europy, stanęli przeciw złu, a 400 tys. młodych Amerykanów, w tym tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia, oddało najwyższą ofiarę za swój kraj, za narody, których nawet nie znali” – mówił.

Prezydent RP: Trudno sobie wyobrazić kataklizm II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obecnie trudno sobie wyobrazić kataklizm II wojny światowej. Dziś przypada 80. rocznica jej wybuchu. Jak...

zobacz więcej

Mocny sojusz wolnych krajów, najlepszą formą obrony swobód i interesów

Amerykanie i Polacy wiedzą, że mocny sojusz wolnych, suwerennych krajów jest najlepszą formą obrony naszych swobód i naszych interesów - powiedział w niedzielę w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence podczas uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

„Ameryka i Polska dalej będą opowiadać się za wspólną obroną i dalej będziemy wzywali naszych sojuszników, aby wypełniali zobowiązania, które nawzajem sobie złożyliśmy, bo i Amerykanie i Polacy wiedzą, że mocny sojusz wolnych, suwerennych i niezależnych krajów jest najlepsza formą obrony naszych swobód i naszych interesów. Dzisiaj i zawsze” – powiedział wiceprezydent USA.

źródło:

Zobacz więcej