RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Innowacyjne leki na raka piersi będą refundowane

Minister zdrowia przedstawił najnowszy wykaz refundowanych leków oraz wyrobów medycznych (fot.pixabay/qimono)
Minister zdrowia przedstawił najnowszy wykaz refundowanych leków oraz wyrobów medycznych (fot.pixabay/qimono)

Nowe leki m.in. stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi znalazły się w wykazie leków refundowanych obowiązującym od 1 września. Wraz z nową listą refundacyjną leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi.

Leki kolejnych chorób rzadkich zostaną objęte refundacją

Kolejne choroby tzw. choroby rzadkie - wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Leki na chorobę EB i...

zobacz więcej

Dzięki wprowadzonym na liście zmianom pacjentki cierpiące na raka piersi mają zapewniony dostęp do nowych opcji terapeutycznych. Kisqali (rybocyklib) to lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy, a Ibrance (palbociclib) to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz w skojarzeniu z fulwestrantem.

Najnowsze obwieszczenie ministra zdrowia ws. wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wraz z załącznikami liczy ponad 1660 stron.

Zapewnienie dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych i zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów jest jednym z zadań ministra zdrowia. Narzędziem realizacji tego zadania jest m.in. refundacja, dzięki której chorzy mogą taniej kupić leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

źródło:

Zobacz więcej