RAPORT

Wojna na Ukrainie

80 lat od prowokacji gliwickiej. Pretekst Hitlera do wojny z Polską

Hitler chciał zrzucić winę na Polaków (fot. Wikipedia)
Hitler chciał zrzucić winę na Polaków (fot. Wikipedia)

80 lat temu, 31 sierpnia 1939 roku, doszło do prowokacji gliwickiej, zorganizowanej przez Trzecią Rzeszę, najbardziej znanego incydentu granicznego poprzedzającego wybuch II wojny światowej.

Największe gazety na świecie opublikują informacje o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r.

W najbliższy weekend najbardziej opiniotwórcze gazety świata przypomną, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Dzienniki...

zobacz więcej

Grupa Niemców przebrana w mundury polskie opanowała wieczorem radiostację w Gliwicach, a następnie nadała przemówienie w języku polskim, nawołujące do wojny z Niemcami.

Było to jedno z przedsięwzięć zaaranżowanych przez Hitlera, które miało usprawiedliwić podjęcie działań zbrojnych przeciwko Polsce i obciążyć nasz kraj odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Akcję pod kryptonimem „Himmler” przygotował szef niemieckiej służby bezpieczeństwa i policji Reinhard Heydrich. 31 sierpnia 1939 roku o godzinie 20.00 grupa niemieckich napastników przebranych w mundury polskie, udających powstańców śląskich, opanowała radiostację w Gliwicach, leżących wówczas na terenie Niemiec. Po sterroryzowaniu obsługi, usiłowali odczytać po polsku odezwę zaczynającą się słowami: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich”.

Kilka godzin po opanowaniu radiostacji w Gliwicach, Adolf Hitler wygłosił w Reichstagu płomienne przemówienie. Powołując się na rzekomy napad Polaków na niemiecką radiostację, przywódca Trzeciej Rzeszy ogłosił rozpoczęcie wojny. Słowa kanclerza wywołały wielki entuzjazm jego rodaków, były przerywane okrzykami i gromkimi brawami.

Atak na radiostację w Gliwicach miał zapobiec wykonaniu zobowiązań sojuszniczych Wielkiej Brytanii i Francji wobec naszego kraju. Chodziło o to, aby kraje te nie mogły zająć jednoznacznego stanowiska wobec planowanego na następny dzień napadu na Polskę. Celem Hitlera była międzynarodowa izolacja II Rzeczypospolitej i wojna jedynie polsko-niemiecka, bez przekształcenia jej w konflikt światowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej