RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ratownicy dostaną nowe karetki. Rusza program Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów” (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów” (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Wartość programu wyniesie 80 mln zł – przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Startuje program „Mój prąd”. Można już pobierać druki o dofinansowanie

Od piątku można już pobierać druki w sprawie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w ramach programu „Mój prąd” – zapowiedział minister...

zobacz więcej

Po spotkaniu z wojewodami z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego minister Szumowski stwierdził, że do tego, „jak ważna jest sfera ratownictwa medycznego, jaki ważni są ratownicy medyczni, jak ważne są zespoły ratownictwa medycznego, nikogo nie trzeba przekonywać”.

Wskazał, że przykładem może być akcja w Tatrach sprzed kilku dni. – Tam polskie ratownictwo medyczne i górskie ratownictwo pokazało bardzo sprawną, bardzo dobrze skoordynowaną akcję – stwierdził szef MZ.

Dodał, że „to jest obszar, w którym państwo powinno wziąć na siebie ciężar koordynacji, ciężar zobowiązań. Dlatego też wykonujemy to i przeprowadzamy reformę ratownictwa medycznego”. Minister przypomniał, że wiosną br. ratownictwo zostało upaństwowione „po to właśnie, by to państwo koordynowało ratowanie życia obywateli”.

– W zeszłym roku przez Ministerstwo Zdrowia sfinansowaliśmy wyposażenie na stu szpitalnych oddziałach ratunkowych. (...) Teraz rozpoczynamy ogromny program wymiany taboru karetek – 200 karetek w Polsce – powiedział.

Zaznaczył, że skracanie czasu dotarcia do lekarza i poprawa jakości transportu jest niezwykle ważne. – Czy pacjent z zagrożeniem życia dojedzie szybciej czy nie, to są minuty życia. Karetka i jej nowoczesne wyposażenie ma czasami fundamentalne znaczenie dla tego, czy pacjent przeżyje, czy nie – wskazał.

Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

– Tak naprawdę wszystkie wnioski, które trafiły do nas poprzez wojewodów, zostały rozpatrzone – dodał. Minister zapewnił, że „nawet najmniejsza gmina czy powiat były traktowane tak samo”.

Mięso i nabiał… z roślin. Polskie firmy podążają za trendem

Moda na niejedzenie mięsa powoduje, że producenci wędlin i nabiałów wprowadzają do oferty również produkty w wersji roślinnej – informuje...

zobacz więcej

Minister zaznaczył, że resort wymieni naprawdę istotną część ambulansów, „by zespoły ratownictwa medycznego bezpiecznie dojechały do pacjenta i z pacjentem bezpiecznie dotarły do szpitala, by pacjent przeżył, by była możliwość ratowania jego życia i zdrowia”.

– Myślę, że to ogromny zastrzyk wsparcia dla państwowego ratownictwa medycznego, dla polskich pacjentów, dla polskich samorządów – dla polskich gmin, polskich powiatów i województw. Cieszę się, że możemy to ogłosić, że możemy z tym programem ruszyć i jak najszybciej będziemy podpisywali umowy z beneficjentami – dodał.

„Program wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Już w zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Są one niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania.

Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

Do resortu wpłynęły wnioski o udział w programie od wszystkich dysponentów zespołów ratownictwa medycznego wytypowanych przez wojewodów. Zostały one zaakceptowane, co pozwoli już teraz uruchomić postępowania zakupowe, tak by nowe pojazdy mogły trafić do miejsc stacjonowania jeszcze w tym roku. Podpisywanie umów w ramach „Programu wymiany ambulansów” będzie się odbywało we wrześniu i październiku 2019 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej