RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Jan Kulma. Artysta miał 97 lat

Wyreżyserował ponad 20 sztuk teatralnych i oper (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Wyreżyserował ponad 20 sztuk teatralnych i oper (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Zmarł Jan Kulma, reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk, filozof i pisarz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego – poinformowała Warszawska Opera Kameralna. Był mężem poetki Joanny Kulmowej i współzałożycielem Warszawskiej Opery Kameralnej.

Nie żyje aktorka „Plebanii” i „M jak miłość”

Nie żyje aktorka Anna Lenartowicz-Stępkowska; zmarła nagle 20 sierpnia. Aktorka występowała w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w...

zobacz więcej

Jan Kulma urodził się 13 grudnia 1924 r. W pierwszych miesiącach okupacji zdiagnozowano u niego gruźlicę płuc i kręgosłupa. Wygrał walkę o życie. Po powrocie do szkoły włączył się do konspiracyjnego harcerstwa i do „podziemnej podchorążówki”. Przysięgę wojskową złożył w kwietniu 1941 roku. Od tego roku pracował przez kilka godzin w tygodniu jako pomocnik stelmacha na Woli.

W konspiracji był m.in. jednym z łączników przenoszących przesyłki do placówki Delegatury Rządu na Kraj w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach, w której działali też Zofia Morawska i Antoni Marylski, a kapelanem był ksiądz Stefan Wyszyński, późniejszy kardynał.

W czasie Powstania Warszawskiego Jan Kulma należał do plutonu 125 drugiej kompanii kapitana Tadeusza Bartoszka ps. „Cegielski". Brał udział w walkach o Ogród Botaniczny i gmach gestapo w alei Szucha. Do końca roku 1944 przebywał u rodziny w Bochni. Po wojnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W roku 1961 wraz żoną podjął decyzję o przeprowadzce do Strumian. W czasie stanu wojennego dali schronienie „ekipie remontowej” – grupie ukrywających się opozycjonistów. Jan Kulma współpracował z przywódcami „Solidarności” ze Szczecina i innych miast. Zarabiał na utrzymanie w kościołach, w których był organistą, a żona śpiewała na ślubach Ave Maria. Po 1989 roku małżeństwo przeniosło się do Warszawy.

Nie żyje scenarzysta „Wielkiego Szu” i „Złotopolskich”

Nie żyje scenarzysta Jan Purzycki, autor scenariusza do m.in. „Piłkarskiego pokera”, „Wielkiego Szu” i serialu „Złotopolscy”. Zmarł w wieku 71 lat.

zobacz więcej

Jan Kulma wyreżyserował ponad 20 sztuk teatralnych i oper. Otrzymał Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska i Warszawski Krzyż Powstańczy.

W 1959 roku Jan Kulma otrzymał Nagrodę Radia i Telewizji za telewizyjne inscenizacje „Historii o żołnierzu” oraz widowiska „Piotruś i wilk”. 25 marca 2003 roku w Pałacu Branickich wręczono Joannie Kulmowej i Janowi Kulmie Ogólnopolską Nagrodę Artystyczna „za żarliwość w poszukiwaniu sensu życia, głębokiej radości życia i nadziei” – „Lauru Izabelli Elżbiety z Poniatowskich Branickiej” (nagroda przyznawana przez Fundację Edukacji i Twórczości w Białymstoku).

źródło:

Zobacz więcej