RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przejmujący film ukazuje rozmiar zniszczeń po bombardowaniu w Wieluniu [WIDEO]

Za kilka dni będziemy uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (fot. yt/Gmina Wieluń)
Za kilka dni będziemy uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (fot. yt/Gmina Wieluń)

Za kilka dni będziemy uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wieluń to pierwsze miasto zbombardowane o świcie przez Niemców we wrześniu 1939 r. Z tej okazji powstał film ukazujący rozmiar zniszczeń . W wyniku ataku Luftwaffe mogło zginąć ok. 1,2 tys. osób.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Szczegóły uroczystości w Warszawie

1 września, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski –...

zobacz więcej

Przed wybuchem II wojny światowej Wieluń był 16-tysięcznym miasteczkiem położonym 21 km od granicy III Rzeszy. W chwili ataku niemieckiego nie stacjonowały w nim żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam również stanowisk obrony przeciwlotniczej. Nie tylko z punktu widzenia militarnego, ale również gospodarczego nie stanowiło ono żadnego istotnego celu dla Luftwaffe.

Kilka lat temu historycy ustalili, że na Wieluń miały spaść pierwsze bomby II wojny światowej – o godz. 4.40, a więc kilka minut wcześniej niż na Westerplatte. Jednak dr Grzegorz Bębnik z katowickiego oddziału IPN twierdzi, że bombardowanie Wielunia rozpoczęło się godzinę później, czyli o godz. 5.40. Według niego różnica wynika z błędnego przyjęcia, że w Niemczech obowiązywał tzw. czas letni, z godziną przesuniętą do przodu w stosunku do stosowanego w Polsce czasu środkowoeuropejskiego.

Wieluń został zaatakowany przez jednostki Luftwaffe podlegające dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych gen. Wolframowi von Richthofenowi. Na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Atak trwał do godziny 14. Zdaniem historyków miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

Łódzki IPN wznowił kilka lat temu umorzone wcześniej przez prokuratury niemieckie śledztwa ws. zbrodni wojennej popełnionej na mieszkańcach Wielunia. Zdaniem śledczych nie było możliwe jednoznaczne ustalenie liczby ofiar, nie została bowiem sporządzona – zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu – żadna dokumentacja dotycząca zabitych wskutek nalotów. Różne źródła podają, że w ataku zginęło od kilkuset do ponad 1200 osób.

Śledztwo IPN w sprawie nalotów na Wieluń zostało umorzone; wojskowi odpowiedzialni za ataki lotnicze na miasto zmarli jeszcze w latach 40. XX wieku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej