RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Trump o huraganie Dorian: „Jesteśmy przygotowani”

(fot. PAP/EPA/THAIS LLORCA)

Huragan Dorian, który był powodem przełożenia wizyty prezydenta Trumpa w Polsce, zmierza w kierunku wschodniego wybrzeża USA. Według meteorologów, gdy w poniedziałek dotrze do Florydy, będzie potężnym huraganem czwartej kategorii. W rejonach potencjalnego uderzenia Doriana ogłoszono stan zagrożenia. Do sprawy na Twitterze odniósł się prezydent Donald Trump.

„Rozmawiałem z prezydentem Dudą, udam się do Polski w bliskiej przyszłości”

Prezydent USA Donald Trump przełożył w czwartek zaplanowaną na 1 i 2 września wizytę w Polsce. Przemawiając w Ogrodzie Różanym Białego Domu...

zobacz więcej

Jak podkreślił amerykański prezydent, trwają prace nad minimalizowaniem skutków huraganu.

– Dorian, który przeszedł już w rejonie Portoryko i Wysp Dziewiczych, zaczął się powiększać, a w tym momencie wygląda potwornie – powiedział Trump w Ogrodzie Różanym Białego Domu.

– Jesteśmy na niego przygotowani, mamy najlepszych ludzi na świecie. Wysyłamy wodę i jedzenie (na tereny objęte kataklizmem – red.). Jakkolwiek, dopuszczamy, że możliwa będzie ewakuacja ludności. Zobaczymy, co się stanie. Czekamy – dodał Trump w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

– Wiatr wydaje się być nieprawdopodobnie silny, ale jesteśmy gotowi i mam nadzieję, że będziemy mieć szczęście, choć jak wskazują prognozy będzie ciężko. Ktoś powiedział, że Dorian jest większy niż Andrew (z 1992 r. – red). Proszę, bądźcie świadomi i bezpieczny. Niech Bóg was błogosławi – podsumował prezydent USA.

Dwa dni temu Dorian przeszedł w rejonie Portoryko i Wysp Dziewiczych nie powodując większych zniszczeń. Jego siła jednak rośnie i w tej chwili jest już huraganem drugiej kategorii z wiatrem o prędkości 165 kilometrów na godzinę.

Jego centrum znajduje się 470 kilometrów na południowy wschód od Wysp Bahama. Jeszcze w piątek Dorian może stać się huraganem trzeciej a jutro czwartej kategorii. Wówczas będzie mu towarzyszył wiatr o prędkości 200 kilometrów na godzinę.

źródło:
Zobacz więcej