RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojsko zbuduje na Wiśle most pontonowy. Dworczyk: Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy

Władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki – poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O godz. 11.00 na brzegu Wisły pojawi się rekonesans wojskowy.

Minister środowiska zaniepokojony awarią. „Straty będą ogromne”

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział na antenie radiowej Jedynki, że straty środowiskowe spowodowane wylewem ścieków do Wisły będą...

zobacz więcej

W piątek rano w KPRM odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po zakończeniu posiedzenia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że podczas spotkania przedstawiono władzom Warszawy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy, tak aby następnie trafiły one do oczyszczalni ścieków „Czajka”.

– Bardzo się cieszymy, że władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu tej pomocy – powiedział Dworczyk.

Poinformował, że powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. – Wody Polskie zintegrują wszystkie działania niezbędne do tego, żeby ta przeprawa i ten rurociąg powstał – dodał szef KPRM.

Czy woda w warszawskich kranach jest bezpieczna?

Otrzymaliśmy kolejne zdjęcia wody o ciemniejszym zabarwieniu z warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Wczoraj o jej „dziwnej” barwie poinformowała nas...

zobacz więcej

Poinformował, że o godz. 11.00 pojawi się rekonesans wojskowy na brzegu Wisły i wojskowi zaczną przygotować budowę przeprawy. – Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte niezbędne siły i środki do tego, żeby przeprawa została zbudowana przez Wisłę, a następnie tą przeprawą zostanie pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki – powiedział Dworczyk. Ścieki te, jak dodał, trafią do oczyszczalni „Czajka”.

Następnie zostanie wykonane docelowe rozwiązanie: rurociąg, którym ścieki – przy wykorzystaniu grawitacji – będą transportowane do oczyszczalni „Czajka”. Z kolei ten pierwszy rurociąg będzie traktowany jako awaryjny.

– Takie rozwiązanie, właśnie z tym zapasowym rurociągiem, pozwoli na bezpieczny transport nieczystości, ścieków do oczyszczalni „Czajka” przez wiele tygodni, bo zapewne właśnie tyle potrwa naprawa rurociągu biegnącego pod dnem Wisły – powiedział Dworczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej