RAPORT

Pogarda

Największe gazety na świecie opublikują informacje o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r.

Najnowsze

Popularne

W najbliższy weekend najbardziej opiniotwórcze gazety świata przypomną, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Dzienniki zamieszczą teksty intelektualistów, historyków o bohaterstwie Polaków podczas II wojny światowej. Wśród autorów będą prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Brazylia złożyła hołd ofiarom II wojny światowej

W Izbie Deputowanych parlamentu federalnego Brazylii zorganizowano uroczystą sesję upamiętniającą 80. rocznicę inwazji na Polskę i początek II...

zobacz więcej

W najbliższy weekend najbardziej opiniotwórcze gazety świata „Le Figaro”, „Washington Post”, „Die Welt”, „L'Opinion”, „El Mundo”, „Le Soir”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express” przypomną, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Poza okładkami z 1939 r. opublikowane zostaną również teksty wybitnych historyków, ale też filozofów idei, polityków, ekonomistów, ludzi kultury. Wśród brytyjskich, włoskich, francuskich i niemieckich intelektualistów, którzy piszą m.in. o tym, że 80 lat temu Polska została zdradzona, znaleźli się m.in. sir Anthony Beevor, Roger Moorhouse, Allen Paul, Jack Fairweather, Dermond Turing, Marco Patricelli, Jochen Boehler. Wśród autorów będą również polscy politycy – prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda pisze o Wieluniu – mieście, na które 80 lat temu spadły pierwsze bomby. „Atak na Wieluń był zbrodnią wojenną i aktem terroru. Dał początek światowej wojnie totalnej, w której podeptano wszelkie normy moralne i prawne, w której całkowite zniszczenie zasobów przeciwnika oraz masową eksterminację ludności cywilnej zastosowano na niespotykaną wcześniej skalę” – napisał prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki opisał konsekwencje jakie spotkały Polskę po zakończeniu drugiej wojny światowej. „Jałta nie była historyczną koniecznością, lecz polityczną decyzją wielkich mocarstw. Roosevelt ustąpił Stalinowi. Polska zapłaciła straszną cenę za obronę świata Zachodu w 1939 roku” – napisał Morawiecki.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zwrócił zaś uwagę, że czasie II wojny światowej setki tysięcy polskich dzieł sztuki, woluminów i archiwaliów padło ofiarą grabieży lub zostały bezpowrotnie zniszczone, a za próbę ochrony narodowego dziedzictwa wielu wybitnych polskich muzealników i ludzi kultury zapłaciło własnym życiem. Pierwsze powojenne szacunki – jak podał szef MKiDN – mówiły o ponad 516 tys. zrabowanych bądź zniszczonych polskich obrazów, zabytków, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów.

„Mimo upływu 80 lat od wybuchu wojny Polska nie ustaje w poszukiwaniach i odzyskiwaniu zagrabionych wówczas dóbr kultury” – zapewnił minister kultury.

Przewodniczący Bundestagu jest za budową pomnika polskich ofiar II wojny światowej

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble wyraził poparcie dla budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej. Za...

zobacz więcej

Wpływowe tytuły opublikują też zdjęcia rodziny Ulmów zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom. Czytelnicy poznają historię rtm. Witolda Pileckiego oraz legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego, który alarmował świat o Holokauście. Dowiedzą się też o polskich matematykach, którzy rozszyfrowali Enigmę, dzięki czemu wojna mogła skończyć się kilka lat wcześniej. Przypomniany będzie także udział Polaków w lądowaniu w Normandii.

Po raz pierwszy we francuskich dziennikach „Le Figaro” i „L'Opinion” oraz w „Le Soir”, „Die Welt” i „Chicago Tribune” podane zostaną informacje o tym, że przyszły premier Francji, Pierre Mendes France, przeżył wojnę dzięki polskim dyplomatom. Polski ambasador w Bernie Jakub Kumoch przedstawi dokumenty mówiące o tym, że mentor politycznej kariery Francois Mitterranda został ocalony przez polskich dyplomatów fałszujących dokumenty dla Żydów, których ratowali z krajów zajmowanych przez Niemcy.

W piątek w Belwederze w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019”, które poświęcone było promocji polskiej polityki historycznej w światowych mediach. Podczas spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele władz m.in. z KPRM oraz twórcy projektu, zwrócono uwagę, że polska polityka historyczna nie wiąże się jedynie z polskim punktem widzenia na wydarzenia z przeszłości, ale z prawdą historyczną.

– To wydarzenie, które wpisuje się w państwowe obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, zaznaczając, że przedsięwzięcie Instytutu Nowych Mediów oraz Polskiej Fundacji Narodowej jest niezwykle istotne dla polskiego państwa.

– Wszyscy doświadczaliśmy często ze zdumieniem i oburzeniem tych wypowiedzi ważnych polityków na świecie i także opiniotwórczych mediów, które w sposób ewidentny zniekształcały historię tak dla nas ważną i dramatyczną – powiedział były prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, który jest redaktorem naczelnym wydawanego przez Instytut Nowych Mediów tygodnika „Wszystko co najważniejsze”.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Szczegóły uroczystości w Warszawie

1 września, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski –...

zobacz więcej

W jego ocenie, wypowiedzi fałszujące polską historię najczęściej nie wynikały ze złej woli, ale z niewiedzy. I dlatego – jak przekonywał – tak ważne jest systematyczne przedstawianie dziejów Polski. – To ważne, bo przeszłość kształtuje teraźniejszość, ale także tą odległą przyszłość – przypomniał.

– Nasza intencja jest cały czas taka, że my nie przedstawiamy polskiego punktu widzenia. My przedstawiamy prawdę historyczną i to chcemy jak najszerzej przedstawiać na całym świecie – dodał prof. Kleiber, z którym zgodził się historyk prof. Wojciech Roszkowski – konsultant historyczny projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019”.

– Mamy do czynienia z najważniejszym projektem polityki pamięci po 1989 roku. Dotąd nie udawało nam się tak szeroko dotrzeć z przekazem, który nie jest specyficznie polski; on jest przede wszystkim prawdziwy – powiedział prof. Roszkowski.

Za istotne uznał m.in. wskazywanie na 1 września 1939 r. jako datę wybuchu II wojny światowej, ponieważ w innych krajach data ta nie jest oczywista. Np. dla Rosji – jak przypomniał historyk – wojna zaczęła się dopiero w czerwcu 1941 r. po ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Sowiecki. – Nawet dla Francji i Wielkiej Brytanii wojna zaczęła się 3 września, kiedy wypowiedziały wojnę Niemcom – mówił prof. Roszkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej