RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Awaria w Warszawie. Kolejne spotkanie sztabu kryzysowego i obrady w MPWiK

Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły  (fot. portal tvp.info/Radosław Poszwinski)
Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły (fot. portal tvp.info/Radosław Poszwinski)

Po godz. 7.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym bierze udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Władze rządowe i samorządowe mają rozmawiać o awarii w oczyszczalni „Czajka”.

Minister środowiska o zatruciu Wisły: Trzeba zbudować bypass przy pomocy wojska i Wód Polskich

– Tutaj trzeba zbudować taki bypass, jak to się popularnie mówi, czyli tymczasowy rurociąg. To jest rzecz technicznie możliwa. Przy pomocy wojska,...

zobacz więcej

Jak poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni „Czajka”. Ma on zostać zbudowany w porozumieniu z władzami stolicy. – Wojsko będzie tu odgrywało zasadniczą rolę w budowie mostu pontonowego, przez który zostanie przerzucony ten by-pass – dodał szef KPRM.

Z kolei prezydent stolicy zaprosił przedstawicieli rządu do spotkania w siedzibie MPWiK ws. alternatywnych pomysłów powstrzymania awarii.

„Badamy alternatywne pomysły powstrzymania awarii. Jutro (w piątek – przyp. red.) w MPWiK spotykamy się w tej sprawie ze specjalistami z całego kraju. Zapraszam również przedstawicieli rządu. Każdy pomysł będzie dalej analizowany. Opcje bez udziału wojska wydają się bardziej racjonalne” – napisał Trzaskowski.

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować.

Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły – do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

źródło:

Zobacz więcej