RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Huragan Dorian przybiera na sile i zbliża się do Florydy

Zbliżający się do Florydy huragan Dorian staje się coraz silniejszy (fot. PAP/EPA/NASA WORLDVIEW HANDOUT)

Zbliżający się do Florydy huragan Dorian staje się coraz silniejszy. Wiatr w czwartek wiał z prędkością 140 km/godz., ale amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) przewiduje, że siła żywiołu wzrośnie i stanie się bardzo niebezpieczna.

„Nadciągający huragan może mieć rozmiary katastrofalne”. Prezydent Trump przełożył wizytę w Polsce

Prezydent Donald Trump przełożył podróż do Polski z powodu nadciągającego nad Florydę huraganu. W zastępstwie Donalda Trumpa do Polski przyjedzie...

zobacz więcej

Centrum huraganu w czwartek znajdowało się 355 km na północ od Portoryko i 600 km na wschód od Bahamów. Żywioł posuwa się z prędkością 20 km/godz. na północny zachód i w niedzielę spodziewany jest nad wybrzeżem Florydy.

Na razie Dorian ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. NHC alarmuje jednak, że wkrótce może stać się huraganem trzeciej kategorii i w amerykański stan może uderzyć wiatrem o prędkości 210 km/godz. Silne wiatry spodziewane są także w stanach Georgia i Karolina Południowa.

– Wszyscy mieszkańcy Florydy powinni mieć przygotowany plan „nie czekaj, aż będzie za późno!” - ostrzegał gubernator stanu Ron DeSantis na konferencji prasowej. - Każdy powinien mieć wystarczającą ilość jedzenia, wody i lekarstw, aby przetrwać siedem dni.

DeSantis wcześniej w czwartek ogłosił stan wyjątkowy dla Florydy. W rezultacie mieszkańcy tego stanu już zaczęli robić zapasy w supermarketach i na stacjach paliw.


„Wygląda na to, że huragan Dorian uderzy we Florydę w niedzielę późną nocą, bądźcie przygotowani i proszę, postępujcie zgodnie z instrukcjami rządu federalnego. Będzie to bardzo duży huragan, może jeden z największych” - napisał w czwartek na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Dorian wcześniej przeszedł nad amerykańskimi Wyspami Dziewiczymi, a na jego drodze znalazły się także brytyjskie Wyspy Dziewicze oraz należące do Portoryko wyspy Vieques i Culebra. Żywioł ominął główną wyspę Portoryko, zdewastowaną w 2017 r. przez huragan Maria. Tam w czwartek wznowiono działanie szkół i administracji publicznej.

źródło:

Zobacz więcej