RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Znaleźli skarb w szczerym polu. Jego wartość szacuje się na blisko 24 mln zł

Szacuje się, że odkryty skarb warty jest około 5 mln funtów (fot. Peter Macdiarmid/Getty Images)
Szacuje się, że odkryty skarb warty jest około 5 mln funtów (fot. Peter Macdiarmid/Getty Images)

„Pojechaliśmy na weekend i wygraliśmy główną wygraną” – powiedział Adam Staples, który z partnerką – Lisą Grace – znalazł na polu ponad 2,5 tys. srebrnych monet sprzed tysiąca lat. Szacuje się, że skarb warty jest około 5 mln funtów (blisko 24 mln zł). Muzeum Brytyjskie w Londynie, gdzie trafiło znalezisko, ocenia, że może być ono wczesnym przykładem unikania podatków.

Blisko tysiąc srebrnych monet znaleziono w zabytkowym kościele

Pod posadzką kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie na Warmii archeolodzy odkryli skarb złożony z około tysiąca srebrnych monet,...

zobacz więcej

Dokładną wartość monet mają określić muzealnicy, jednak specjaliści już teraz zaznaczają, że podane 5 mln funtów może być zawyżoną kwotą, ponieważ nie uwzględniono stanu monet oraz spadku wartości w momencie, kiedy tak duża ich liczba zaleje rynek.

Skarb odkryty na polu w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii liczy dokładnie 2528 srebrnych monet z okresu bitwy pod Hastings, za panowania króla Harolda II (1066 r.) i początku dynastii Normanów – za sprawą wygranej najeźdźców z kontynentu pod wodzą Wilhelma I.

Na monetach znajdują się wizerunki obu przywódców. Niewielką część zdobi także podobizna Edwarda Wyznawcy.

Wizerunki dwóch królów sugerują, że osoba wybijająca monety używała starszej matrycy, aby uniknąć podatku od aktualnego projektu – ocenia Muzeum Brytyjskie.

Po ustaleniu ostatecznej wartości odnalezionego skarbu znalazcy – Adam Staples i Lisa Grace – będą musieli podzielić się uzyskanymi pieniędzmi z właścicielem ziemi, na której były zakopane monety. Wydobycie ich zajęło pięć godzin. Znalezisko odnaleziono dzięki wykrywaczom metalu, z którymi znalazcy podróżują od 16 lat w poszukiwaniu skarbów. Jak opisali Staples i Grace, na miejsce przyjechali po sygnale od znajomego hobbysty, którego na polu w Somerset uczyli korzystania z detektora.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej