Argentyna w kryzysie. Rząd chce restrukturyzacji zadłużenia

Hernan Lacunza (trzeci z lewej) został ministrem finansów zaledwie przed tygodniem (fot. PAP/EPA/Argentine Ministry of Finance / HANDOUT)

Argentyna zażądała od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) restrukturyzacji spłaty zadłużenia wobec tej organizacji, wynoszącego 57 mld dolarów. Podjęcie rozmów w tej sprawie zaproponował minister finansów Hernan Lacunza, który od tygodnia pełni tę funkcję.

Argentyna pogrążona w kryzysie. Minister gospodarki podał się do dymisji

Odpowiedzialny za finanse minister gospodarki Argentyny Nicolás Dujovne podał się w sobotę do dymisji po tygodniu, w którym wartość argentyńskiego...

zobacz więcej

Fundusz, którego misja techniczna niedawno przebywała w Buenos Aires, zareagował na to zapewnieniem, że jest zdecydowany „nadal wspierać Argentynę w tych trudnych czasach”. MFW wyraził przekonanie, że rząd Argentyny podejmuje niezbędne kroki, „aby zapewnić płynność finansową i ochronę rezerw”.

Długotrwały kryzys gospodarczy w Argentynie pogłębił się po niespodziewanym zwycięstwie w prawyborach prezydenckich z 11 sierpnia centrolewicowego polityka Alberto Fernandeza. Pokonał on obecnego prezydenta Mauricio Macriego i jest również uważany za faworyta we właściwych wyborach 27 października.

Macri, zwolennik twardych reguł wolnego rynku, zaciągnął w połowie 2018 r. w MFW pożyczkę stand-by na sumę 57 mld dolarów, w zamian za dokonanie znacznych cięć wydatków budżetowych, w tym cięć programów socjalnych.

Fernandez przyznał, że bez tego kredytu Argentyna musiałaby zawiesić spłacanie swych długów, ale podkreślił, że podstawą jej stosunków z MFW powinien być „szacunek”, a nie „podległość”. Równocześnie oświadczył, że jeśli wygra wybory, będzie dążył do renegocjacji warunków spłacania przez jego kraj pożyczki MFW.

Zdaniem wielu ekonomistów obecne posunięcie rządu Macriego ma na celu wyprzedzenie zamiaru Fernandeza i tym samym osłabienie jego pozycji przed wyborami.

Kurs argentyńskiego peso wobec dolara obniżył się o 17,58 proc. – z 45,33 peso za dolara przed prawyborami do 55 peso w piątek. Trendu tego nie powstrzymała interwencyjna sprzedaż dolarów z rezerw banku centralnego Argentyny, a wskaźnik rocznej inflacji przekroczył 50 proc.

źródło:

Zobacz więcej