RAPORT

Pogarda

Alkohol sposobem na globalne ocieplenie?

Planowane są testy na dużą skalę w pilotażowym zakładzie (fot. pxhere.com)
Planowane są testy na dużą skalę w pilotażowym zakładzie (fot. pxhere.com)

Najnowsze

Popularne

Wydajne przerabianie dwutlenku węgla na alkohol może pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących środowiska naturalnego – informuje pismo „Nature Communications”. Austriaccy naukowcy udoskonalili elektrochemiczną metodę przekształcania dwutlenku węgla w alkohole.

Pijana matka zapomniała, gdzie jest córka

Zabrzańscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące zaginięcia 10-latki. Dziewczynkę udało się odnaleźć w mieszkaniu jej babci. Okazało się, że...

zobacz więcej

Naukowcy z uniwersytetu w Linzu udoskonalili metodę przekształcania dwutlenku węgla w alkohole – metanol lub etanol (ten pierwszy jest trujący). Produkcja alkoholu z CO2 metodą elektrochemiczną była możliwa już wcześniej, jednak dotychczasowe metody miały niewielką wydajność.

Austriacki zespół zsyntetyzował zawierającą jony kobaltu cząsteczkę z trzema resztami glikolu polietylenowego przyłączonymi do grup mezofenylowych. Cząsteczka ta pełni rolę katalizatora w procesie elektrokatalitycznej redukcji dwutlenku węgla.

Najwydajniej zachodzi ona przy odczynie umiarkowanie kwaśnym. Zawierające kobalt cząsteczki umieszczone są na elektrodzie wykonanej z „papieru” z włókna węglowego.

Dwutlenek węgla należy do najważniejszych gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Zdaniem autorów produkcja alkoholu z dwutlenku węgla to „zrównoważona strategia rozwiązania narastającego kryzysu energetycznego, która jednocześnie może złagodzić zanieczyszczenie środowiska”.

Planowane są testy na duża skalę w pilotażowym zakładzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej